Köztudott, hogy a hüvelyben is több ezer mikroorganizmus él, amelyek jelentős része úgynevezett "jó baktérium", és mint ilyen, segít az egészség megőrzésében. A hüvelyflórát alkotó mikroorganizmusok összetétele ugyanakkor folyamatosan változik, függően az életkortól, a ciklustól, az étrendtől, sőt még a bennünket érő stressztől is. Egyes termékek ugyanakkor azt ígérik, hogy minden körülmények között elősegítik az egészséges baktériumok növekedését a hüvelyben, hasonlóan ahhoz, ahogyan az emésztőrendszeri probiotikus termékek segítenek az emésztőrendszernek. Egyes hüvelyi probiotikumok tabletták formájában szedhetők, mások gélként vagy kúpként helyezhetők a hüvelybe. Kutatók azonban arra figyelmeztetnek, hogy tudományos szempontból nem feltétlenül és nem minden esetben hatásosak ezek a termékek - olvasható a WebMD orvosilag lektorált szakcikkében .
Igazoltan csak a gyógyszerek hatásosak
Az tudományosan igazolt, hogy a probiotikumok hatásosak lehetnek bizonyos egészségügyi problémák esetében, mint például az antibiotikumrezisztens hasmenés és a fekélyes vastagbélgyulladás. Klinikai kísérletek szerint a hüvelyi probiotikumok bizonyos esetekben szintén hasznosak lehetnek. Különösen a bakteriális élesztőgomba-fertőzés (candida) és a bakteriális vaginózis (BV) tüneteit képesek enyhíteni. Utóbbi az egyik leggyakoribb hüvelyi fertőzés a szülőképes korú nőknél. Sajnos, a tudomány egyelőre nem tudja, hogy ez a betegség miért fordul elő, mi az oka.
Noha a fenti logika alapján bizonyos hüvelyi probiotikumos termékek szedése segíthet helyreállítani a baktériumok egészségesebb egyensúlyát a hüvelyben, kutatók arra figyelmeztetnek, hogy az ennek alapjául szolgáló tudományos bizonyítékok csak elméletben igazak, és csak néhány laboratóriumi kísérletben működnek. De ami a laboratóriumban működik, az nem mindig működik ugyanúgy a valóságban, konkrétan a hüvely különleges környezetében. Vagyis nem olyan egyszerű a helyzet, hogy felhelyezzük a gélt vagy beveszünk egy tablettát, és az máris elősegíti a jótékony baktériumok elszaporodását a hüvelyben - írta a lap.
Kutatók szerint valójában és egyelőre kevés bizonyíték van arra, hogy ezek a kiegészítők javítják a hüvely egészségét. Természetesen ez változhat, ahogy a tudósok egyre többet tudnak meg a hüvelyi probiotikumokról. De egyelőre az antibiotikumos és gombaellenes gyógyszerek jelentik az egyetlen olyan kezelést, amely a hüvelyi bakteriális és élesztőgomba-fertőzésekre bizonyítottan hatásosnak bizonyulnak - írta a lap.
Kockázatok
Európában - szemben például az Egyesül Államokkal - szigorúan szabályozzák a vény nélkül kapható orvostechnikai vagy gyógyászati termékek körét, így abban biztosak lehetünk, hogy ezek a termékek biztonságosak, nem ártanak az egészségnek. Nincsenek bennük például olyan felsorolatlan összetevők, amelyek egészségügyi kockázatot jelenthetnek. Ugyanakkor a lap szerint tudományos szempontból még erősen kérdéses, hogy a klinikai teszteken jól teljesítő hüvelyi termékek önmagában mennyire hatásosak a candida és a bakteriális vaginózis ellen a való életben.
Vagyis kiegészítő kezelésként ezek a termékek biztosan nem ártanak, de önmagában nincs elegendő tudományos bizonyíték arra vonatkozólag, hogy mennyire használnak. Szemben az antibiotikumos és gombaellenes gyógyszerekkel, amelyek igazoltan és jelenleg egyedüli módszerként gyógyítják a felsorolt két betegséget. Természetesen, ha bizonytalanok vagyunk a hüvelyi kiegészítők használatával kapcsolatban, kérdezzük meg nőgyógyászunkat, gyógyszerészünket a további információk beszerzése végett.