A probiotikumok árnyoldalai: van, amikor nem ajánlottak

Noha a probiotikumok a "jó" baktériumok közé tartoznak, és segíthetnek megőrizni a bélrendszer egészségét, bizonyos esetekben nem ajánlott a fogyasztásuk.

A probiotikumok bizonyos élelmiszerekben és étrend-kiegészítőkben találhatóak. Úgynevezett "jó" baktériumok, amelyeknek számos élettani előnye van. Például segíthetnek megelőzni vagy kezelni a fertőzések vagy antibiotikumok által okozott hasmenést , különösen gyermekeknél. Továbbá enyhíthetik az irritábilis bél szindróma tüneteit és erősíthetik az immunrendszert is. A hangzatos termékismertetőket leszámítva ugyanakkor a probiotikumok nem csodaszerek, de az egészséges étrendhez hozzáadva hatékonyan segíthetik megőrizni a bélrendszer egészségét. Illetve kiegyensúlyozatlan étrend és emésztés esetén - például betegségek, egyes antibiotikumok szedése, helytelen táplálkozás vagy a rossz baktériumok túlszaporodása miatt - helyreállíthatják az emésztőrendszer egyensúlyát. Probiotikumban gazdag élelmiszer például a joghurt, a kefir, a savanyú káposzta és általában a savanyúságok. Az alábbiakban sorra vesszük a probiotikumok előnyeit és hátrányait a WebMD orvosilag lektorált szakcikke alapján.

egy idős és egy fiatal nő beszélget
Nem feltétlenül kell étrend-kiegészítőt szednünk ahhoz, hogy szervezetünkbe probiotikumokat vigyünk be. Fotó: Getty Images

Egyes probiotikumok a fekélyes vastagbélgyulladást remisszióban tarthatják (olyan állapot, amelyben a betegség aktivitása alacsony vagy nincs), és megakadályozhatják a Crohn-betegség kiújulását és súlyosbodását. Illetve általában segíthetnek enyhíteni a gyomorfájdalmat, a puffadást és a székrekedést is. De hatékonyak lehetnek az élesztőgomba-fertőzések vagy a húgyúti fertőzések megelőzésében és kezelésében, illetve a laktózintolerancia és egyes bőrbetegségek, például ekcéma esetében. Allergia és asztma kezelésére is használhatók, illetve gyulladások csökkentésére, például reumatoid artritisznál.

A helytelen táplálkozás, a környezeti ártalmak, az antibiotikum kúrák következtében a szervezetben elszaporodhatnak a káros mikroorganizmusok. Nézzük, mikor ajánlott probiotikumot szedni .

Árnyoldalak

Nem feltétlenül kell étrend-kiegészítőt szednünk ahhoz, hogy szervezetünkbe probiotikumokat vigyünk be, hiszen sok élelmiszer tartalmaz ilyeneket. Inkább kulturális, semmint orvosi kérdés, hogy természetes úton vagy tablettaként fogyasztjuk szívesebben ezeket. Mindegyiknek megvan a maga előnye, ezért nincs mindenkire érvényes ajánlás. Ugyanakkor nem árt tisztában lenni azzal, hogy egyes esetekben a probiotikumok fogyasztása - étrend-kiegészítőként és természetes formában is - egészségügyi, emésztési panaszokat válthat ki.

Allergiás reakció

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A probiotikumok allergiás reakciót válthatnak ki, csakúgy, mint egyes élelmiszerek. Enyhe gyomorproblémákat okozhatnak, különösen az első néhány napban, amikor elkezdjük fogyasztani ezeket. Tapasztalhatunk gázképződést, hasmenést vagy puffadást is. Ezek a tünetek általában elmúlnak, miután a szervezet hozzászokik a probiotikum beviteléhez. Fontos, hogy akinek immunrendszeri problémája vagy egyéb súlyos egészségügyi panasza van, annál nagyobb eséllyel jelentkezhetnek ezek a tünetek.

Óvintézkedések

Egyes tanulmányok szerint a probiotikumok súlyos fertőzésekkel és egyéb mellékhatásokkal is összefüggésbe hozhatók. Ezek leginkább az immunrendszeri problémákkal küzdőket, a belgyógyászati műtéten átesetteket és a kritikus egészségügyi állapotban lévőket érinthetik. Ha ilyen problémáink vannak, ne szedjünk probiotikumokat, illetve feltétlenül hagyjuk abba a szedésüket, ha bármilyen panaszunk támadna. Mindig beszéljünk gyermekorvossal, mielőtt probiotikumos kiegészítőket adnánk gyermekünknek. Várandósság vagy szoptás esetén is mindenképpen egyeztessünk orvosunkat, mielőtt probiotikumok alkalmazásába kezdenénk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.