1. Minden típusú probiotikum egyformán jó?
Mindegy, hogy étel vagy táplálékkiegészítő formájában fogyasztja őket, ugyanolyan hatékonyak, ha tartalmazzák a megfelelő mennyiségű organizmust. A gyógyszertárakban kapható készítmények kúraszerű szedéséről kérdezze meg kezelőorvosát.
2. Válassza az önnek megfelelő mikrobákat!
Fontos, hogy az adott probiotikum milyen baktériumokat tartalmaz: például a fertőző hasmenés esetén a Lactobacillus GG és a Saccharomyces boulardii igen hatékonynak bizonyultak.
3. Nem alkalmasak minden bélprobléma megoldására
4. Kevés az információ
Kevés tanulmány született eddig a probiotikumok használatáról, az ideális adagolásról vagy összehasonlítások arról, melyik probiotikum miért jó, ezért sokszor az orvosok is tanácstalanok lehetnek a témával kapcsolatban.
5. Olvassa el a címkét!
Kutasson a következő információk után:
- Milyen típusú probiotikus mikroorganizmusokat tartalmaz (például Lactobacillus rhamnosus, Streptococcus termophilus stb.)?
- Mennyi baktérium van egy adott dózisban: ez a szám széles határok között változhat mikroorganizmus-típus alapján?
- Tárolási információk.
- Ne feledjük, hogy a probiotikumok élőlények: ne azt nézzük, mikor jár le a szavatosságuk, hanem hogy a gyártás után mikortól kezd el csökkenni a számuk az adott élelmiszerben, kiegészítőben, azaz a gyártás időpontja fontosabb, mint a lejáraté.
- Nem biztos, hogy minden, amire rá van írva, hogy "élőflórás", egyformán jó önnek: a probiotikumpótlás céljától függ minden.
6. Nem kell őket hosszú távon fogyasztania!
Természetesen, ha valamilyen betegség vagy gyógyszeres kezelés felborította a bélflóráját, muszáj rendbe hoznia azt, de ha meggyógyult, már nem kell folyamatosan odafigyelnie a probiotikum pótlására. Kövesse orvosa utasításait.
7. Gyógyszer vagy orvosság
Vannak olyan probiotikumot tartalmazó ételek vagy táplálékkiegészítők, melyek inkább gyógyszernek minősülnek, míg más természetes ételek, mint a kefir vagy a joghurt régóta szerepelnek az emberiség étrendjében, és a probiotikumokon kívül egyéb hasznos tápanyagokat hordoznak.
8. A prebiotikumokról
És végül: ne feledje, hogy a prebiotikumok, azaz a hasznos bélflórát tápláló és erősítő magas rosttartalmú ételek fogyasztása legalább olyan fontos a bélflóra újratelepítése után, mint a probiotikumoké - olvashatjuk a WebMD -n.