Egy újonnan, spanyol kutatók által azonosított probiotikum segíthet a Helicobacter pylori okozta fekélyek gyógyításában és a károsodott gyomor, illetve bélrendszer helyreállításában.
"A jelenleg alkalmazott antibiotikum-kúrák általában nem elegendőek és a betegek jó részének sajnos nem segítenek" - írták a kutatók cikkükben, mely az Applied and Environmental Microbiology című szaklapban jelent meg. "Ezzel szemben bizonyos probiotikumok sokkal hatékonyabb és kíméletesebb gyógymódot jelenthetnek."
A kísérletben a kutatók a Bifidobacterium bifidum CECT 7366 baktériumtörzset vizsgálták, előbb in vitro (laboratóriumi körülmények között), majd pedig egerekben. Az állatkísérletek során kiderült, hogy a baktériummal kezelt egerekben kevesebb H. pylori-okozta fekély alakult ki (a H. pylori a felelős a gyomor- és nyombélfekélyek nagy részéért), ráadásul a specifikus probiotikum-kúra még a károsodott bélszövetek egy részét is sikeresen helyreállította.
"Ezek az eredmények azt sugallják, hogy a Bifidobacterium bifidum CECT 7366 hatékony lehet a H. pylori okozta fekélyek ellen" - írták a kutatók. "Természetesen további kutatásokra is szükség van, mielőtt a baktériumtörzs gyógyszerként való alkalmazását engedélyeztetnénk."