A Proceedings of the National Academy of Science című folyóiratban megjelent tanulmányból kiderült, hogy a Lactobacillus rhamnosus nevű probiotikum hatására a kezelt egereknél csökkent a szorongás, a depresszió és a stresszhormonok szintje.
Javier Bravo és munkatársai a Cork Egyetemről arra a nemrégiben tett felfedezésre építettek, hogy sokkal erőteljesebb összefüggés lehet a bélrendszer és az agyműködés között, mint eddig gondolták (például a szorongás és a depresszió is visszavezethető a bélproblémákra). Elhatározták, hogy vizsgálatnak vetik alá a probiotikumokat, és a hangulatra gyakorolt lehetséges hatásukat. A Lactobacillus rhamnosust választották ki, mely normális esetben a bélflóra részét képezi, továbbá megtalálható több fajta joghurtban és más tejtermékben is.
Hogy kiderüljön, az L. rhamnosusnak valóban van-e valami plusz hatása a normál tápértéke mellett, a csapat egérkísérletekbe kezdett. A rágcsálók felének a baktériummal alaposan feldúsított tápot adtak, a többinek pedig ugyanazt a táplálékot, csak probiotikum nélkül. Ezek után megvizsgálták, történt-e változás a viselkedésükben. A probiotikumos táppal etetett egerek nem mutattak annyi szorongásos és depresszív tünetet, vérükben pedig csökkent a stresszhormonok szintje.
Az is kiderült továbbá, hogy az agy neurotranszmitterének szintje szintén megváltozott a probiotikummal kezelt egerek esetében. A depresszióval kapcsolatos agyi területeken felszaporodott, a szorongással összefüggő részeken pedig lecsökkent a szintje.
Mindent egybevéve a csapat biztosra veszi, hogy összefüggést találtak a probiotikumok valamint a hangulati és viselkedésbeli változások között az egerek esetében. Következő lépésként természetesen azt is megnézik, az emberekre is igaz-e ugyanez.
Animáció: HáziPatika.com