A konferencia idei kiemelt témája a közösségi pszichiátria, a művészetterápia, a kényszerkezelések és Szondi Lipót munkássága.
"A XXI. században meg kell újulnia a pszichiátriának. Látnunk kell, hogy a pszichiátria sok embertelen gyakorlatot is szentesített az elmúlt évszázadokban, ami a betegek ártalmára szolgál. Újra meg kell találni minden mozzanatában a humanista értékeket és a betegnél a külső és belső szabadság útjait kell segíteni. A Pjotr Tchadajev Társaság minden évben Budapesten rendezi meg a Dívány a Dunán című konferenciát. Ez a tudományos ülés a pszichoanalízis bécsi és budapesti képviselői előtt tiszteleg, s felkarolja a XXI. századi pszichiátria korszerű vonulatait"- mondja Jean-Yves Feberey, francia pszichiáter, a konferencia szellemi atyja, szervezője, a társaság elnöke.
"Magyarországon a nehéz életű, egzisztenciális vagy más krízisekkel élő emberek könnyebben lesznek az alkohol rabjai, mely aztán a problémákat tovább tetézi, és az is előfordul, hogy leginkább az egészségügyi ellátás keretében 'akadnak fenn', és nem a rossz lelkiállapot okát 'kezelik'. A nehéz életű embereknél gyakrabban alakulnak ki testi és lelki problémák. Sokszor az ilyen ember előbb kap hangulatjavító, vagy vérnyomáscsökkentő gyógyszert, mint baráti, közösségi, civil támogatást, amely az életét rendbe hozná. Szakmai nyelven ezt hívjuk medikalizációnak. Olaszországban nem így van: az élet nehézségei a lehető legkevésbé csapódnak le az egészségügyben, köztük a pszichiátrián, a problémás embereket pedig a közösségek nem kirekesztéssel büntetik" - mondja Harangozó Judit pszichiáter, az Ébredések Alapítvány vezetője.
Ingyenes részvétel
A konferencia a résztvevőket is tiszteli: ingyenes a részétel és magyar nyelven szinkrontolmácsolást biztosít.
Részletes program: www.ebredesek.hu