A többség nem akkor dolgozik, amikor kéne

Főnökeinknek hagyniuk kellene minket tovább aludni, ha biológiai óránknak a később kelés felel meg jobban - állítják német kutatók.

A müncheni Ludwig-Maximilian-University kutatói azt állítják, mindannyiunknak különböző biológiai órája (vagy úgynevezett kronotípusa) van és mindenkinek eszerint kellene élnie és napjait szerveznie, amitől egészségesebbek és boldogabbak lesznek. Ez azért is lenne annyira fontos, mert az emberek 80 százaléka dolgozik saját biológiai órája ellen, a társadalom és a munkáltatók pedig akkor akarnak minket ébren tartani, amikor még bőven aludnunk kellene - derül ki a Current Biology szaklapban publikált tanulmányukból.

Az alvászavar különböző fajtái napjainkra népbetegséggé váltak. Egyes kutatások szerint a magyarok fele küzd valamilyen alvásproblémával, az érintettek között azonban kétszeres a nők aránya. A részletekért kattintson! Till Roenneberg professzor és kutatótársai egy müncheni acélgyár 114 dolgozóját vizsgálták több mint öt hónapon át - miután megvizsgálták alvásmintáikat és kiszámolták azt, hogy milyen alváselmaradásuk van, három csoport valamelyikébe helyezték őket. Ezek voltak a koránkelők, az éjszakai baglyok, illetve a köztesek. Műszakbeosztásukat is az alvásrendjükhöz is igazították. Emiatt a dolgozók képesek voltak többet aludni munkanapokon és kevesebbet aludtak szabadnapjaikon, mivel nem kellett ledolgozniuk alváslemaradásukat : ez duplán jó helyzetet eredményezett.

A biológiai óránknak egyeznie kellene munkánkkal

Emögött egy borzasztóan egyszerű jelenség rejlik: alvásritmusunk a Föld forgásának 24 órás mintájához igazodik, a fény váltakozásaihoz és ahhoz, hogy bőrünk miként és mennyire érzékeli a hőmérséklet változását. Ez a ritmus szabályozza ébrenléti óráinkat, anyagcsereproblémáink pedig hosszútávú egészségügyi problémákat okozhatnak.

Tudod, mennyit kell innod különböző életkorokban? Teszteld tudásodat!

Roenneberg professzor azt javasolja, hogy a munkáltatóknak független külsősökkel fel kéne méretniük, hogy dolgozóiknak mely munkaórák a legideálisabbak és biztosítaniuk kellene nekik a lehetőséget, hogy saját tempójuk szerint dolgozhassanak. Ez persze munkakörökön és számos külső tényezőn is múlik, de elmondása szerint az emberek 80 százaléka egy olyan munkatempóba van belekényszerítve, amely egyszerűen nem teszi őket produktívvá.

A témával kapcsolatban már tavaly is született egy kutatás a University College London falain belül. Vincent Walsh agykutató professzor akkor azt állította: délután egy 30-90 perces alvást lenne szükséges beiktatni a munkarendbe, ezzel is a hatékonyságot és az eredményességet lehetne fokozni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Pillagó alakú bőrpír jelezheti a nőkre különösen veszélyes betegséget
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugaton csak lassan csökken a felhőzet, sőt a határ mentén tartósan borult maradhat az ég, ott szemerkélő eső, szitálás még délután is előfordulhat. Másutt fokozatosan gomolyosodik a felhőzet, illetve gomolyfelhők képződnek, így többórás napsütés is várható, és az északkeleti tájakon helyenként záporok is kialakulhatnak. Az északi, északkeleti szél napközben olykor megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 19 fok között valószínű. Késő estére 8 és 14 fok közé hűl a levegő. Napközben hidegfronti hatás érvényesül, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel szolgálhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Bács-Kiskun
Legrosszabbul:
Szabolcs-Szatmár-Bereg
Kezdjük újra