Aki gyakran összetéveszti a jobb és a bal irányt, vagy gyakran döbben rá, hogy fordítva tartja a térképet, az nyugodtan hibáztathatja a hálósejtjeit.
Az emberi agy frissen azonosított alkotói segítenek a tájékozódásban ismeretlen terepen. A hálósejtek működésbeli különbségei magyarázatot adhatnak arra, hogy miért jobb egyes emberek tájékozódási képessége, mint másoké.
A jobb és a bal oldal keverése már nagyon korán jelentkezhet, kisiskolás korban azonban diszlexiára utalhat más tünetekkel egyetemben.A folyamatra az állatvilágban is akad példa: a patkányoknak, a denevéreknek és a majmoknak megvan a saját "verziójuk". Az emberi változatra úgy derült fény, hogy a kutatók megkérték egy csoport tagjait, játsszanak olyan videójátékkal , amelyhez egyik pontból a másikba kellett navigálniuk bizonyos tárgyak megtalálásához, majd visszaemlékezni rá, hogy miként jutottak a lelőhelyre. Az önkéntes résztvevők epilepsziások voltak, és kezelésük részeként elektródákkal az agyukban éltek - ez tette lehetővé a szakértők számára a vizsgálat pontosságát. A teszt során azonosították az úgynevezett grid sejteket, amelyek segítettek a tartózkodási hely megjegyzésében, akár térbeli jelölők hiányában is.
Dr. Joshua Jacobs, a Pennsylvaniai Egyetem kutatója elmondta, hogy a fölfedezett sejtek valószínűleg kulcsszerepet játszanak a navigációban. "Hálósejtek nélkül az emberek alighanem gyakran eltévednének, vagy kizárólag térbeli jelölőkre kellene hagyatkozniuk" - tette hozzá. A társszerzőként közreműködő Dr .Michael Kanaha úgy nyilatkozott: megalapozott a feltételezés, miszerint a hálósejtek működésének egyedi különbségei magyarázatot adhatnak arra, hogy egyeseknek miért jobbak a tájékozódási képességei.
A Alzheimer-kórban szenvedők térérzékelése ugyanis gyakran összezavarodik, és a betegség elsőként azt az agyterületet támadja meg, ahol a hálósejtek vannak.
Lehet, hogy refluxod van? Ez a 7 kérdés segít tisztázni a panaszaid okát
Erősen felhős vagy borult lesz az ég, de a déli és keleti tájakon szakadozottabb, vékonyabb lehet a felhőzet. Többfelé várható csapadék a délnyugatról északkelet felé tartó tömbökből: hazánk északnyugati felén inkább eső, zápor, míg a déli, délkeleti tájakon záporok, zivatarok - utóbbiak kialakulására délutántól számíthatunk, melyeket helyenként felhőszakadás is kísérhet. Az északi, északkeleti szél többfelé megélénkül, északkeleten és az Alpokalján helyenként megerősödik. Zivatarok környezetében átmenetileg viharos széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet az ország északnyugati, északi felében 11 és 18, délebbre 19 és 24 fok között várható. Késő estére 7 és 15 fok közé hűl le a levegő. Néhány napig marad az esős, őszies idő, a hidegfront pedig az arra érzékenyeknél akár komoly panaszokat is kiválthat.