A Richter a Nőkért program keretében találkozhatnak veled az Egészségvárosba látogatók, ahol az egészséges életmód és az egészséges táplálkozás alapjairól tanulhatnak tőled. Mi a legfontosabb az egészséghez vezető úton?
- Az egyensúly, melyhez a táplálkozásban, a mozgásban és a lelki viszonylatban egyaránt meg kell találnunk a helyes utat. Fontos, hogy ne essünk túlzásokba. A táplálkozás szempontjából ez azt jelenti, hogy nem kell mindenről lemondanunk, amit szeretünk, de meg kell találnunk egy egészséges egyensúlyt azok között az ételek között, amiket nagyon szeretünk és azok között, amelyek igazán egészségesek és táplálóak. Ez segítene abban, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben, kitartsunk a szándékunk mellett és ne csak kúraszerű legyen az elhatározásunk. Ugyanez vonatkozik a sportra is. Nem szabad túlhajszolni magunkat, de bizony meg kell, hogy legyen a heti 3-4 alkalom, amit testmozgással töltünk. Ez szükséges ahhoz, hogy megfelelően működjön a szervezetünk, az anyagcserénk, a vérellátásunk és a nyirokkeringésünk. Ez a kettős - helyes táplálkozás és rendszeres edzés - már óriási erőt fog adni a mindennapokhoz és hihetetlenül jól fogjuk magunkat érezni a bőrünkben!
Ha valaki most szeretne áttérni az egészséges életmódra, mit javasolsz, hogyan kezdje el?
- Kerüljünk minden túlzást. Ha elég erős bennünk az elhatározás, és valóban el szeretnénk kezdeni, akkor próbáljunk már az elején kialakítani a szokásokat! Iktassuk be heti 3-szor a sportot fixen az életünkbe, az időpontokat írjuk be előre a naptárunkba. Így egy idő után automatizmussá válik a mozgás, és nem lesz kérdés, hogy elmenjünk-e az edzőterembe. Másrészről, megerősíti az elhatározásunkat, ez pedig a siker kulcsa. Nem kell túl nehéz dolgokkal indulnunk, elsőre tökéletesen elegendő egy nagyon lassú kocogás vagy séta hetente háromszor fél órában. Ez már nagyon sok mindent vonz magával a táplálkozásunkban, felfogásunkban, közérzetünkben és abban is, hogy saját magunkkal elégedettek legyünk.
Mit gondolsz a mostani középkorúak egészségi állapotáról?
- Lehetne sokkal jobb a helyzet. Nagyon sokan ugyan már felismerték, hogy az egészség érték, de sajnos gyakran azt látom, sokan megragadnak ezen a ponton és nem tesznek semmit a megőrzése érdekében. Ennek általában valós okai vannak, de ezeken túlnyomórészt lehetne változtatni! A legjellemzőbb okok a 'nincs rá időm', 'szégyenlős vagyok', 'nincs erre pénzem', illetve olyan okot is hallottam már, 'túl fáradt vagyok'. De vegyük csak sorra az okokat: ha csak azt nézzük, mennyi időt töltünk mobilozással és tévézéssel, akkor kétnaponta fél órát el lehet csípni kocogásra is, egy tornacipőre pedig csak egyszer kell beruházni és azt több évig használhatjuk. A fáradtságra csak annyit tudnék reagálni, hogy ha elkezdünk sportolni, sokkal frissebbnek fogjuk érezni magunkat! A szégyenlőség sem kifogás, mert akár otthon is mozoghatunk.
Véleményem szerint a betegségek sem kerülik el ezt a korosztályt és ennek egyik legfőbb oka, hogy nem figyelnek kellően oda. A genetikus, magunkkal hordozott betegségeken ugyan nem tudunk változtatni, de amin tudunk, azon mindenképpen érdemes, mert felelősek vagyunk önmagunkért.
Mi lesz szerinted a következő évtized egészségi kihívása, mely betegségek terjedésétől kell tartanunk?
- Munkám során rengeteg emberrel találkozom, és tapasztalatom alapján a stressz által kialakult betegségek sajnos kifejezettem gyorsan terjednek, többek között a mozgásszegény életmód miatt. A cukorbetegség és a túlsúly okozta betegségek is nagyon veszélyesek és sajnos ezen a területen is folyamatosan romlanak az arányok. Illetve a szív- és érrendszeri problémák szintén a mozgáshiánnyal hozhatóak összefüggésbe és úgy látom, a rák is egyre jobban terjed.
Tehetünk valamit a krónikus betegségek terjedése ellen, vagy csak tétlen szemlélődők maradhatunk?
- Szerintem tehetünk. Ha önmagunkért nem is tesszük meg, mert sokan azt mondják, hogy nem érdekli őket, de legalább a szeretteinkért, utódainkért tegyük meg. Ebben nagyon nagy felelősségünk van!
Hogyan vegyem rá a páromat, hogy egészségesebb életmódra térjen át velem együtt?
- Nem hiszek a térítésben. Inkább abban, hogy bennük kell, hogy megfogalmazódjon a változtatás igénye, különben nem történik semmi. Példamutatással, türelemmel, beszélgetéssel lehet párunkra hatni, de semmiféleképpen sem úgy, hogy megmondjuk, mire van szüksége, mert addig, amíg ő nem látja be, hogy szüksége van a változtatásra, addig semmi nem fog történni. Fel kell építeni azt a belső hitet és motivációt, amiért elkezd mélyebben foglalkozni a témával. Nőként kicsit könnyebb helyzetben vagyunk, mert ha odafigyelünk arra, hogy milyen étel kerül párunk asztalára, azzal már nagyon sokat tudunk segíteni!