A kutatás szerint az erős hormonok "öregítik" a reproduktív rendszert, aminek következtében a fiatal nők peteérése az idősebb nők peteérésének szintjét éri el néhány hónappal a fogamzásgátló tabletta szedésének abbahagyása után. Egyelőre úgy tűnik, a folyamat csupán ideiglenes, a nőknek mindenesetre számolniuk kell azzal a három hónappal, amelynek során a tabletta hormonjai teljesen kiürülnek a szervezetből.
A felmérés során 833 tizenkilenc és negyvenhat év közötti nőt vizsgáltak, és kiderült, hogy a termékenységért felelős AMH és az AFC hormonszint 19 és 16 százalékkal volt alacsonyabb a tablettát szedő nők körében - a tablettaszedés abbahagyását követő hónapokban is. Emellett a kutatásban részt vevő nők peteérése 19 és 52 százalékkal elmaradt a tablettát nem szedő nőkétől, s a legnagyobb különbség a 30-on aluliak körében mutatkozott.
"Amikor tabletta szedése minden esetben egy korlátozott peteérési folyamathoz vezet , amit figyelembe kell vennünk a vizsgálatok során" - mondta Dr. Kathrine Birch Petersen, az egyetem professzor.
"A fogamzásgátló tabletta rövidtávú hatásaira voltunk kíváncsiak. Még nem tudjuk, hosszútávon milyen hatásokról beszélhetünk, ezért további, kiterjedt vizsgálatokra van szükségünk" - tette hozzá a szakember.