A hüvelyszárazság hormonmentes lokális kezelése (x)

A legtöbb nő elsősorban a változókorban tapasztalja meg a hüvelyszárazság kellemetlen tüneteit, de sokan találkoznak vele a szülés után, esetleg életük stresszesebb időszakaiban, illetve bizonyos gyógyszerek szedése kapcsán. Bármikor is jelentkezzen, fontos tudni, hogy van segítség!

A hüvelyszárazságot leggyakrabban a változókor velejárójaként szokták emlegetni, amikor is a szervezet ösztrogénszintjének jelentős csökkenése nyomán a hüvelyhám elvékonyodik, szárazabbá, érzékenyebbé válik. De fontos tudni, hogy az ösztrogénszint csökkenését a menopauzán kívül számos egyéb ok is kiválthatja, éppen ezért a hüvelyszárazsággal együtt járó kínzó tünetek bizony a fiatalabb nőknél ugyanúgy előfordulhatnak.

A hüvelyszárazság tünetei

A hüvelyszárazság fő tünete, hogy a hüvelyben nem termelődik elég váladék. Ennek hatására a hüvely érzékeny lesz, ami irritációs panaszokat és égő érzést okoz. A szárazság miatt akár apró vérzések is kialakulhatnak, ami a szexuális életet is megnehezítheti, fájdalmassá teheti.

Mitől alakulhat ki?

A hüvelyszárazságról legtöbbször a változókor velejárójaként szoktunk beszélni. Ebben az időszakban a nők szervezete teljesen átalakul: a petefészkekben a női hormonok termelése fokozatosan hanyatlik, majd megszűnik, az ösztrogénszint csökkenésének hatására pedig a hüvelyhám is fokozatosan elvékonyodik, romlik a vérellátottsága, ami miatt a hüvely izgalmi állapotban sem tudja elérni a megfelelő nedvességet.

Ez a kellemetlen panasz akár szülés után is jelentkezhet, amikor szintén csökken az ösztrogénszint a nők szervezetében. Ennek következményeként a szülés utáni hónapokban az együttlétek nem mindig működnek igazán olajozottan. A hüvelyszárazság a nem szoptató anyáknál általában fél évig, míg a szoptató anyáknál akár a szoptatás teljes ideje alatt fennállhat.

De nem árt tudni, hogy egyes esetekben a hormonális fogamzásgátlók is okozhatnak ösztrogénhiányos tüneteket a hüvelyhámon, sőt a különféle nőgyógyászati műtéten átesett nőknél, illetve hormonkezelést, kemoterápiát és sugárkezelést követően is kialakulhat ez a panasz. Bizonyos betegségek - például az endometriózis, a cukorbetegség, a bulimia vagy éppen az anorexia - szintén együtt járhatnak a hüvelyszárazság tüneteivel, illetve ezeket a stresszes életmód ugyancsak kiválthatja.

Tudod, mennyit kell innod különböző életkorokban? Teszteld tudásodat!

A hüvelyszárazsággal együtt járó tünetek fiatalabb korban is előfordulhatnak.
A hüvelyszárazsággal együtt járó tünetek fiatalabb korban is előfordulhatnak. Fotó: Getty Images

Mivel kezeljük?

A hüvelyszárazság kezelésére ma már többféle megoldást is létezik, a következőkben sorra vesszük, hogy melyiket miért érdemes, vagy miért nem érdemes választanunk.

Síkosító zselék, kúpok: ezek a termékek inkább csak rövid távú megoldást nyújtanak, mivel nincsen bennük olyan összetevő, amely regenerálni tudná a hüvelyhámot. De arra mindenképpen hasznosak lehetnek, hogy az együttléteket alkalomszerűen megkönnyítsék.

Lokális ösztrogéntartalmú készítmények (pl. hüvelytabletták, gyűrűk, krémek): előnyük, hogy nemcsak enyhítik a hüvelyszárazság tüneteit, hanem növelik is a hüvelyhám vastagságát és visszaállítják a megfelelő hüvelyi pH-t. Viszont mivel hormontartalmú készítményekről van szó, a használatuk bizonyos állapotok esetén kockázatos lehet és nem javallott. Alkalmazásukról tehát mindenképpen konzultálni kell a szakorvossal!

Hialuronsav-tartalmú hüvelykúpok, krémek: ha valakinek nem javallott az ösztrogéntartalmú készítmények használata, vagy egyszerűen csak ódzkodik a hormontartalmú készítményektől, akkor bátran választhatja a hialuronsav-tartalmú hidratáló krémeket és kúpokat. Hosszú távú használatuk visszaállítja a hüvelyhám nedvességét, ápolja és regenerálja az elvékonyodott, károsodott szöveteket, normalizálja a hüvelyi pH-t, ezáltal véd a fertőzésekkel szemben is.

Intim lézeres kezelések: ma már lehetőségünk van lézerterápiával is visszaállítani a hüvelyfal vastagságát és javítani a vérellátottságát. Az eddigi tapasztalatok szerint a beavatkozással megszüntethető a hüvely szárazsága és javítható a hüvely általános komfortérzete is. A terápia hátránya, hogy ezért mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk.

Életmódváltás: a hüvelyszárazság kezelésében az is sokat segíthet, ha mi magunk megpróbálunk kicsit változtatni az életmódunkon. Érdemes például leszokni a dohányzásról, vagy kipróbálni a gátizomtornát.

Cikatridina hüvelykúp a hüvely egészségéért

A Cikatridina hüvelykúp sokkal több, mint egy egyszerű síkosító, hiszen a fő összetevője a hialuronsav, amely támogatja az újrahámosodást, hidratálja a hüvelyt és segít megőrizni annak rugalmasságát. A Cikatridina hormonmentes, természetes eredetű összetevőket tartalmazó készítmény, amelyben a hialuronsav jótékony hatásait 4 gyógynövény, az aloe vera, a körömvirág, a teafa és a tigrisfű hatóanyagai egészítik ki. Az aloe verának vírus-, baktérium- és gombaellenes tulajdonságai vannak, emellett javítja a szövetek hajszálereiben a véráramlást, elősegíti a sebgyógyulást. A körömvirág gyulladáscsökkentő hatású, továbbá segíti a bőr-, hám- és nyálkahártya-sérülések gyógyulását. A fertőtlenítő hatású tigrisfű felgyorsítja a sebek gyógyulását, míg a teafa meggátolja a baktériumok, vírusok és gombák szaporodását, továbbá gyulladáscsökkentő hatása van.

Cikatridina

Patikában kapható gyógyászati segédeszköz

A Cikatridina hüvelykúp önállóan, valamint a menopauza szisztémás kezelésének lokális kiegészítéseként is használható. A hosszú távon kifejtett jótékony hatása érdekében a kezdeti 10 napos kúrát követően is érdemes tovább használni, a tünetek függvényében heti 2-3 alkalommal. Ha pedig a hüvelybemenet környékén vagy a szeméremtesten szintén szárazságot tapasztalunk, a kúp a Cikatridina kenőccsel is kombinálható.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Pillagó alakú bőrpír jelezheti a nőkre különösen veszélyes betegséget
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Délnyugaton csak lassan csökken a felhőzet, sőt a határ mentén tartósan borult maradhat az ég, ott további szemerkélő eső, szitálás is előfordulhat. Másutt fokozatosan gomolyosodik a felhőzet, illetve gomolyfelhők képződnek, így többórás napsütés is várható, és az északkeleti tájakon helyenként záporok is kialakulhatnak. Az északi, északkeleti szél napközben olykor megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 19 fok között valószínű. Napközben hidegfronti hatás érvényesül, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel szolgálhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Bács-Kiskun
Legrosszabbul:
Hajdú-Bihar
Kezdjük újra