A szabadtéri szexhez társuló felfokozott érzelmi állapotban viszont még kevesebb gondot fordítunk a védekezésre vagy a nemi betegségek megelőzésére, mint általában. A szabadtéri együttlétnek komoly veszélyei is vannak - a természetben, közterületen, nyilvános medencékben összeszedhető fertőzések mellett a fogamzásgátlásra jellemzően kisebb figyelmet fordítunk spontán helyzetben.
Egy felmérés adatai szerint közel minden harmadik válaszadó ivott már kifejezetten azért, hogy jobbá tegye a szexuális élményt, de fesztiváli hangulatban gyakran társul például kedélynövelő szer is a kalandhoz. Ilyenkor könnyen csúszhat hiba az óvszerhasználatba , de akár teljesen feledésbe is merülhet a védekezés, a rossz higiéniás körülmények miatt pedig nagyobb lehet a fertőzésveszély. A tabletta sem feltétlenül jelent teljes biztonságot a nem kívánt terhesség ellen: a felfokozott hangulatban kimaradhat egy-egy szem, és a túlzott alkoholfogyasztás következményei is csökkenhetik a fogamzásgátló hatékonyságát.
Sokat számíthat ilyenkor egy megbízható, hosszabb távú fogamzásgátló módszer , mint például a hüvelygyűrű, amelynek a csökkentett hormontartalma a tápcsatornát kikerülve szívódik fel, így hányás vagy hasmenés esetén sem ürül ki a szervezetből. Ráadásul mindössze havonta egyszer kell vele foglalkozni, amikor (hasonló technikával, mint egy tampont) felhelyezzük, illetve eltávolítjuk. Jó megoldás lehet a hormontartalmú spirál, amely 3-5 évig nyújt védelmet, vagy a hormoninjekció is, de mindkettő orvosi beavatkozást igényel, és elhúzódó, rendszertelen vérzést, valamint zsíros, pattanásos bőrt okozhat az első hónapokban.
Csak élményekkel térj haza, ne fertőzéssel!
A szabadtéri szex során a nem kívánt terhesség megelőzése mellett a nemi betegségek elleni védekezésről is gyakran megfeledkezünk. A medencék, jacuzzik klóros vizének lúgos pH-ja például rossz hatással van a normál hüvelyflórára, és csökkenti a fertőzések elleni természetes védelmet (a sós tengervíz pH-értéke nem okoz problémát).
A nyári melegben a bőrfelületen lévő kórokozók is sokkal nagyobb számban vannak jelen, sőt akadnak olyan nemi úton terjedő betegségek, amelyek tünetmentesen is lappanghatnak a szervezetben, és az óvszeres védekezés sem jelent teljes biztonságot velük szemben. Ilyen például a méhnyakrákos megbetegedések 70 százalékáért felelős HPV ( Humán papillóma vírus ), amely a tévhittel ellentétben nem csak nőknél okozhat rákos megbetegedést. Élete során minden második férfi átesik a fertőzésen, és a jóindulatú, de kellemetlen nemi szervi szemölcsök mellett halálos kimenetelű fej-nyaki, hímvessző és végbélnyílás körüli rákokat is okozhat.
A 9 éves kortól adható két- és négykomponensű védőoltások közül az utóbbi férfiaknak is adható, akár fennálló fertőzés esetén is. Lányok és nők bármelyik oltást választhatják, a négykomponensű vakcina viszont a méhnyakrák, a szeméremtesti és a hüvelyrák mellett megbízható védelmet nyújt a végbélnyílásrákkal és a nemi szervi szemölccsel szemben is.