Ha a szexuális vonzalom alábbhagy, az könnyen a kapcsolat kihűléséhez is vezethet. Hogy tisztában legyünk érzéseinkkel és saját vágyainkkal, érdemes feltenni az alábbi kérdéseket magunknak!
Egyébként van bennünk szexuális vágy?
Ha partnerünk iránt nem érzünk szexuális vágyat, tegyük fel magunknak a kérdést: "Másokhoz képesek vagyunk szexuálisan vonzódni?" Ha a válaszunk nem, akkor valószínűleg valamilyen orvosi vagy lelki probléma húzódik a háttérben, aminek a párunkhoz nincs köze. Bizonyos gyógyszerek, például a hormonális fogamzásgátlók és az antidepresszánsok rossz hatással lehetnek a nemi vágyra, de a libidó csökkenését okozhatja a depresszió, a stressz és a szorongás is. Ilyen esetekben mindenképpen érdemes szakértői segítséget kérnünk.
Nem neheztelünk valamiért a partnerünkre?
A szexuális vágy hiánya sok esetben valamilyen lelki okra vezehthető vissza. Gyakran előfordul, hogy bár a kapcsolat elején a párok vonzódnak egymáshoz, a vágy (egyik vagy mindkét fél részéről) azért múlik el, mert a partnerek között valami miatt felgyülemlett, elfojtott harag lappang. Lehet, nem is tudjuk miért vagyunk dühösek, de amíg ez a düh bennünk van, nem fogunk vonzódni a másikhoz. Mindenképpen érdemes szakértői segítséget kérni a probléma azonosításához.
Még mindig vannak érzéseink az exünk iránt?
Az is okozhatja a vágy hiányát, ha érzelmileg még mindig az előző kapcsolatunkhoz kötődünk. Ahhoz, hogy tiszta lappal kezdjünk új párunk mellett, fontos, hogy elvágjuk a visszahúzó kötelékeket: blokkoljuk exünk telefonszámát, e-mailjeit és közösségi médiás aktivitását.
Tudja a partnerünk mitől indulunk be?
Megeshet, hogy az első néhány együttlét alkalmával még nem hangolódtunk igazán rá párunkra, és ő sincs tisztában azzal mit szeretünk, mitől indulunk be. Fontos, hogy tisztában legyünk saját vágyainkkal, azzal, hogy mi esik jól és mi nem az ágyba, mindezt pedig partnerünk tudtára is adjuk. Ne várjuk, hogy párunk gondolatolvasó legyen és magától kitalálja, mire vágyunk.
Forrás: health.com