Azok a 62 és 74 év közötti férfiak és nők, akik szexuális életüket „nagyon élvezetesnek és kielégítőnek” minősítették, öt évvel később jobb értékeket produkáltak a kognitív egészségüket felmérő teszteken, mint azok, akik kevésbé voltak lelkesek hálószobai élményeiket illetően – idézi a Daily Mail egy friss amerikai tanulmány legfőbb megállapítását. Az eredményeket a kutatók a jó szex stresszoldó hatásaival és egy örömhormon felszabadulásával magyarázzák. A stressz ugyanis megakadályozza az új idegsejtek képződését a hippokampuszban, ha azonban csökkentjük a stresszt, az segíthet megóvni a neurogenezist. Az orgazmus pedig dopamint szabadít fel, ami idősebb felnőtteknél összefüggésbe hozható a memória javulásával.
A tudósok egy korábbi hosszú távú amerikai lakossági vizsgálatból származó adatokat elemeztek, benne összesen 1683 idős – 62 év feletti – felnőtt adataival. A résztvevők kognitív értékelése hat kulcsfontosságú terület – köztük például a munkamemória és a figyelem – kombinált pontszámaiból állt össze. A tanulmány szerzői a 75-90 éves korosztály számára még jobb hírekkel szolgáltak: ebben a korcsoportban a szex minősége kisebb súllyal esik a latba, inkább a gyakorisága a fontos. A kutatócsoport megállapította, hogy azok az alanyok, akik hetente egyszer bármilyen szexuális tevékenységet folytattak, magasabb pontszámot értek el a kognitív teszteken azokhoz képest, akik az elmúlt egy évben egyáltalán nem szexeltek.
A kutatók szerint arra, hogy a szexuális élet gyakorisága ilyen fontos tényező az idősek egészséges agyműködésének megőrzésében, az lehet a magyarázat, hogy ebben az életkorban bármilyen szexuális esemény előnyös lehet az egészségi állapotra nézve (a minőségtől függetlenül is). Valószínűleg azért, mert a szexuális együttlét is a fizikai aktivitás egy formája, ezért serkentheti a vérkeringést.