Mikor kezdik a szexet a fiatalok?
Ausztrál tudósok korábban 554 lány fejlődését kísérték figyelemmel, és kimutatták, hogy a 12 éves koruk előtt menstruáló lányok semmivel sem kezdték korábban szexuális életüket, mint azok a társaik, akiknél a havi ciklus csak később jelentkezett.
Sokan 15 éves kor előtt kezdik
A felmérési adatok szerint a korán menstruáló lányok mindössze 25 százaléka kezdett aktív szexuális életet élni 15 éves kora előtt, miközben ugyanez az arány a 12 és 13 éves kor körül menstruáló lányok esetében 29 százalék volt. Érdekes módon a vizsgálatból az derült ki, hogy minél korábban kezdett menstruálni egy lány, annál többet várt az első szexuális együttléttel az első vérzést követően - a korán menstruáló lányok esetében ez körülbelül öt év volt, míg a többieknél jellemzően inkább négy.
"A kutatási eredményekből egyértelműen látszik, hogy a korai fizikai érettség nem feltétlenül jelenti azt, hogy egy lány, aki korán kezdett menstruálni, a szexuális életét is korábban kezdi" - nyilatkozta akkor Jennifer Marino, Melbourne Egyetem kutatója.
A korai pubertás nem jelent korai szexuális életet is
A kutatás során a tudósok a vizsgált lányok állapotát egészen húszéves korukig figyelemmel kísérték, miközben rendszeresen kérdőíveket töltettek ki a szüleikkel, és megkérték a résztvevőket, hogy vezessenek naplót. Vannak azonban, akik még a vizsgálati eredmények ellenére sem biztosak benne, hogy nincs kapcsolat a korai pubertás és a korai szexuális aktivitás között.
"Az első havi vérzés és a pubertás kezdete nem minden esetben esik egybe" - nyilatkozta Dr. Renee Boynton-Jarrett, a Boston Orvosi Egyetem gyermekgyógyász professzora. "A menstruáció általában a pubertáskor későbbi szakaszában jelentkezik először. A lányok esetében a pubertáskort sokkal pontosabban jelzi a mellek fejlődésének kezdete. Az Egyesült Államokban egyre korábbra tevődik a pubertás kezdete, ez pedig elképzelhető, hogy valóban összefüggésben van azzal, hogy a lányok manapság korábban kezdik a szexuális életüket."
Fontos a felvilágosítás
Boynton-Jarrett professzor szerint fontos lenne kideríteni, pontosan milyen hatással van a korai pubertás a szexuális életre, mert ha a korai testi fejlődés miatt valóban korábban lesznek szexuálisan aktívak a lányok, akkor erről a szülőknek és a tanároknak is tudniuk kell, hogy felvilágosíthassák őket .
"A gyerekeink minél többet tudnak a szexualitásról, annál kisebb az esélye annak, hogy valamilyen veszélyes, vagy nem kívánt helyzetbe kerülnek. Fontos, hogy minél előbb túlessünk az első felvilágosító beszélgetésen, aminek során az esetleges veszélyekről is szót kell, hogy ejtsünk" - nyilatkozta Marino.