Nagyon leegyszerűsítve szexpozitívitás azt jelenti, hogy a szex egy jó dolog az ember életében. Ennek része a beleegyezés mindkét fél részéről, a kommunikáció, a felfedezés, a szexualitás megélése szégyen és ítéletek nélkül. Így az egyénnek lehetősége van felelős döntéseket hoznia a testéről, és arról, hogy mi okoz neki örömöt - írja a Healthline.
A kifejezés első használatát Wilhelm Reich pszichoanalitikushoz szokták kötni, aki az 1920-as években kezdte el hirdetni azt, hogy a szexualitás egy jó egészséges dolog. Az akkori közvélemény ezt nem fogadta lelkesedéssel, csak az 1960-as években, a szexuális forradalom idején kapott lángra ez a hozzáállás. A 2010-es években Donald Trump elnöksége alatt erősödött meg megint a szexpozitivitás szemlélete, mikor veszélybe kerültek a szexuális kisebbségek jogai.
Ellentéte a szexnegativitás, ami viszont a többségi társdalomra jellemző. "Szexnegativitás, amikor egy lánynak azt mondják, vegyen fel több ruhát a legnagyobb hőségben is, mikor kilép a házból. Vagy amikor megszólják azokat a nőket, akik nyilvános helyen szoptatnak, pedig ezért vannak melleik" - vallja Goody Howard szexuális felvilágosító, oktató.
"A szégyen és az előítéletek nyomorúságossá teszik az embert: meggátolják az örömünket, rossz hatással vannak a mentális egészségre, és az élet több területén is akadályt jelentenek" - mondja Erica Smith szexoktató.
A szexpozitivitás pont a nemi életet veszélyesnek, mocskosnak, undorítónak, természetellenesnek tartó szemlélettel veszi fel a harcot. Mivel az "alap" hozzáállás a legtöbbünknél a szexnegativitás, ezért türelem, idő, elköteleződés, és bátorság kell ahhoz, hogy az ember megváltoztassa a gondolkodását ezen a téren.
Ennek első lépése a felismerése annak, hogy milyen előítéleteink vannak. "Például ha valakiről azt gondoljuk, hogy ribanc csak azért, mert haspólót visel, akkor el kell gondolkodnunk pár dolgon. Miért így reagálok? Miért érzek így?" - javasolja Howard.