Az esetet bemutató orvosi beszámolóból nem derül ki, milyen bűntett következtében töltötte börtönbüntetését a 25 esztendős férfi, ugyanakkor ismert, hogy idővel különös hangokat kezdett hallani, illetve úgy érezte, üldözik, valamint olyan gondolatok kavarogtak a fejében, amelyeket nem érzett a sajátjainak. Tüneteivel egy kelet-londoni börtönpszichiátriai intézetbe szállították, ahol pszichózist diagnosztizáltak nála. A zavar kezelésére kvetiapin hatóanyagú antipszichotikumot alkalmaztak. A gyógyszer adagját fokozatosan emelték napi 600 milligrammra két hónap alatt, mire azonban elérték a kívánt dózist, a páciensnél fellépett egy panasz, amit személy szerint ő maga "furcsának és természetellenesnek" nevezett.
Milyen gyógyszereket alkalmaznak a pszichés zavarok kezelésére? A témáról dr. Gonda Xénia klinikai szakpszichológus szakembert kérdeztük.
A rab arra panaszkodott, hogy maszturbáció közben továbbra is volt merevedése és orgazmusa, valamint általában véve nem csökkent a libidója, amikor azonban eljutott a csúcsra, semmi sem távozott a péniszéből. Ezzel együtt azt is észrevette, hogy önkielégítés után mindig furcsán zavarossá, fátyolossá vált a vizelete. Az orvosok kiderítették, hogy valójában az abban távozó ondó kölcsönözte a vizelet szokatlan megjelenését. Innen már hamar kiderült, hogy a páciens úgynevezett retrográd, avagy száraz ejakulációval küzd, ami a gyógyszeres kezelés mellékhatásaként lépett fel.
Ondó a húgyhólyagban
A férfiak orgazmusa közben a hímivarsejtek az ondóvezetéken keresztül jutnak el a mellékheréből a prosztatába, ahol egyéb váladékokkal egyesülve létrehozzák az ondót, amely aztán a húgycsövön át kilövell. Eközben a húgyhólyag nyakánál elhelyezkedő záróizom összehúzódik, meggátolva, hogy az ejakulátum bejusson a hólyagba, miközben a prosztatából a húgycsőbe préselődik. Ugyanez az izom felelős egyébként a vizelet-visszatartásért is. Retrográd ejakulációról akkor beszélünk, ha a záróizom nem húzódik össze kellőképpen, ezáltal a sperma a húgyhólyagba kerül ahelyett, hogy a péniszen át távozna a szervezetből.
Az esetről készült, a BMJ Case Reportsban megjelent beszámolóban az orvosok megjegyezték, hogy antipszichotikumok szedése során viszonylag gyakran jelentkeznek zavarok az így kezelt pácienseknél szexuális téren. Az érintettek közel tíz százaléka számol be valamilyen diszkfunkcióról, jellemzően erekciós és hüvelynedvesedési gondokról, valamint csökkent nemi vágyról. Ezzel együtt ez az első eset, hogy kvetiapin hatóanyag kapcsán retrográd ejakulációt jegyeztek fel mellékhatásként. Maga az állapot egyébként nem súlyos, habár bizonyos esetekben meddőséget okozhat. A brit rab problémái mindazonáltal megoldódtak, amikor más hatóanyagú gyógyszert írtak fel neki.
Forrás: dailymail.co.uk ; mayoclinic.org