Általánosságban azt javasolja a legtöbb szakkönyv, hogy 4-6 hetet érdemes várni a szülést követően az első alkalomig, függetlenül attól, hogy természetes úton vagy császármetszéssel jött világra a baba, de mindenképpen a nőgyógyásszal kell konzultálni a helyes időpont megválasztásáról. Minden olyan esetben, mikor varratok is hátra maradnak a szülés után (legyen az ok császármetszés, gátmetszés vagy gátszakadás), javasolt a 6. hetet követő felülvizsgálaton zöld utat kérni, korábban nem.
A szülést követően a női szervezet gyógyulási szakaszban van, egyre inkább megszűnik a vérzés, gyógyulnak sebek, a méhnyak bezáródik. A túl korai közösüléssel - például az első 2 hétben - nagy a kockázata a méhfertőzésnek vagy a vérzés tartós fennmaradásának.
Több tényező is befolyásolja, mikor képes egy nő visszatérni a hitvesi ágyba: fájdalomszint, fáradtság, stressz, nemi vágy, félelem a szextől vagy a terhességtől, hüvelyszárazság , szülés utáni depresszió.
Milyen érzés lesz a szülés után?
Köszönhetően a szülés utáni időszak alatt a szervezetben lezajló hormonális változásoknak, sok nő hüvelyszárazságot tapasztal, nem csak az első 4-6 hétben. Ha ugyanis szoptat, az ösztrogénszint alacsony, ami nem csak hüvelyszárazsággal, hanem a nemi vágy csökkenésével is jár. Ilyen körülmények között az aktus fájdalmas lehet, a sebek-varrok felszakadása kísérheti, ami tovább nyújtja a felépülési időt.
Ráadásul szülés után a hüvely izomzata lazább és nyúltabb is, ami bár egy átmeneti állapot, de befolyásolják többek között a genetikai tényezők, a baba mérete, a korábbi szülések száma, és a hüvelytorna alkalmazása.
Hogyan kezelhető?
Javasolt a szexuális pozíciók módosítása, hogy a behatolás könnyebb legyen. Hasonló célt szolgál a síkosítók alkalmazása is. Jót tesz a húgyhólyag kiürítése az aktus előtt, a meleg fürdő és nagy fájdalmak esetén fájdalomcsillapítás.
Hüvelysíkosítók széles skálája kapható, azonban nem hormonális fogamzásgátlás alkalmazása esetén alaposan át kell olvasni a használati utasítást.
A szülés utáni hormondömping időnként kellemetlen tüneteket is okozhat. Közösülés során számolni kell az anyatej szivárgásával, a jelenségen melltartóba helyezett vattalapokkal, vagy az aktus előtti leszívással lehet javítani.
Hogy a szülés után mikor érdemes visszatérni a szexuális élethez, egyénenként változó. A nőknek érdemes megbeszélni partnerükkel és orvosukkal a problémáikat, hogy zökkenőmentesen jussanak túl ezen az időszakon.
Forrás: medicalnewstoday.com