Orgazmusra fel!
Az orgazmus jótékony hatását sokféle biológiai folyamat segíti elő. A csúcs elérése után például felszabadul a szerelmi hormon, az oxitocin, ezzel a ragaszkodást és vonzalmat erősítve. Az endorfinok felszabadulása természetes antidepresszánsként javítja a kedélyünket. Minthogy az orgazmus nyomán a bőrünk felé megindul a véráramlás, ezért ragyog sugárzóan az arcunk szeretkezés után. De a rendszeres orgazmus folyamatosabb tápanyag-szállítást is eredményez a bőrhöz, tehát még jótékonyabb hatású.
Sőt DHEA is felszabadul ilyenkor, ami egy öregedés elleni szteroid hormon - ezt egyébként kozmetikumokban szoktak alkalmazni.
Az orgazmus jótékony hatásai
Az orgazmus javítja az immunrendszerünket, véd a szívbetegségektől, és sok orvos szerint elengedhetetlen az egészséges élethez, a boldogsághoz és az általános jól-léthez. Így a brit közegészségügyet átfogó szervezet, a National Health Service által egyetemisták között osztogatott szórólap szerint a rendszeres szex (és maszturbáció) fontos az általános egészség megőrzéséhez.
Egy 54 éves PhD-hallgató MRI-felvételen vizsgálta az agyát orgazmus közben . Kiderült, hogy a női agy 80 helyen reagált "pozitívan" az orgazmusra. Ennek nyomán pedig felszabadul a már említett oxitocin - amely férfiakban és nőkben is hasonló hatású ilyenkor. De endorfinok is keletkeznek, amelyek a szerotoninszintet szabályozzák az agyunkban, mint a legtöbb antidepresszáns. A prolaktin pedig, ami szintén felszabadul, nyugtató hatású. Brit tudósok szerint az orgazmus stresszoldásra is alkalmas , és csökkenti a vérnyomást. Szintén kiderült, hogy jobban alszunk orgazmus után.
Az agyban egy egész örömciklus indul be az orgazmus után - véli Dr. David Linden, a témáról könyvet is író New York-i neurológus. Linden agyi szkennerrel vizsgálta átlag férfiak és átlagos nők, homoszexuálisok és biszexuálisok reakcióit. Megállapította, hogy ez az örömciklus tényleg létezik. Ez a jóllét-érzéssel összefüggő folyamat, a jutalmazást jelentő dopamin felszabadulásával jár együtt az agyban. Ez történik egyébként a kémiai kábítószereket használók agyában is. Ezért addiktív a szex és az orgazmus - teszi hozzá. A pénznyerés, az alkoholfogyasztás, a kokain, az amfetamin és a heroin ugyanígy beindítja ezt az örömciklust.
A heti egyszeri vagy kétszeri szeretkezés a kutatások szerint növeli az immumnoglobulin A vagy röviden IgA-nak nevezett antitest-szintet, ami az immunrendszerünk erősítését szolgálja. Sőt a női orgazmus szerepet játszhat a fogantatásban is: nagyobb az esély ugyanis ilyenkor a teherbeesésre.