A szex utáni hüvelyi vagy pecsételő vérzés, az úgynevezett kontaktvérzés aggodalomra adhat okot, de általában nem jelent súlyos egészségügyi problémát. Alkalmanként előfordulhat, azonban ha rendszeresen jelentkezik, érdemes orvoshoz fordulni vele - írja a Health.com.
Hüvelyszárazság
Ha a hüvely túl száraz, az aktus közben sérülhet a felülete, ami pedig fájdalomhoz és vérzéshez vezethet. A hüvelyi szárazságnak több oka is lehet, a leggyakrabban hormonális változások, de egyes gyógyszerek és betegségek is állhatnak a hátterében.
Fogamzásgátló
Bármilyen típusú hormonális fogamzásgátló vezethet pecsételő vérzéshez közösülés után. Menstruációk közötti vérzés jellemzően akkor fordul elő, amikor új hormonális fogamzásgátlót kezdünk szedni, vagy ha méhen belüli hormonális eszközünk (IUD) vagy implantátumunk van. Ha a vérzés pár hónapon belül nem múlik el, érdemes nőgyógyásszal konzultálni, és más megoldást keresni.
Szexuális úton terjedő betegségek
Szexuális úton terjedő fertőzések (STI) szintén okozhatnak szex utáni vérzést - különösen, ha a fertőzés méhnyakgyulladáshoz vezet. Az olyan nemi betegségek, mint a klamídia, a gonorrea és a herpesz, méhnyakgyulladást okozhatnak. Ilyenkor a szex irritálhatja a méhnyakat, ami vérzést okozhat.
A gonorrea és a klamídia kismedencei gyulladáshoz vezethet. Ez a fertőzés okozhat vérzést a menstruációk között, valamint szexuális aktus után, továbbá kismedencei fájdalmat, szokatlan folyást és szagot.
Polipok
Mivel a méh a méhnyakhoz kapcsolódik, a méhen belüli polipokat irritáció érheti szex közben. Bárkinek lehetnek polipjai, de gyakoribbak azoknál, akik 40 évnél idősebbek, vagy a menopauza előtti átmeneti időszakban vannak. Ha felfedezik a polipokat, az orvosok általában az eltávolításukat javasolják.
Bakteriális vaginózis vagy gombás fertőzések
A bakteriális vaginózis (BV) a leggyakrabban előforduló hüvelyi fertőzés a 15 és 44 év közötti nők körében.
Egy nő az élete során legalább egyszer átesik hüvelyi gombás fertőzésen is.
Egyiknek sem tipikus tünete, de ha a méhnyak is megfertőződik és begyullad, az vezethet vérzéshez.
Mióma
A mióma a méh izomszövetéből kialakult jóindulatú daganat. Jellemzően a méh falából nő ki, és lehet borsónyi méretű, vagy akár nagyobb, mint egy grapefruit. Mivel sok vért tartalmaz, a szex alatti mozgás miatt vérezhet is.
A nők több mint 75 százalékának lesz miómája élete során, de a legtöbben nem is tudnak róla. Ha észreveszik, orvossal kell konzultálni arról, hogy hogyan kell eltávolítani: általában gyógyszeres kezeléssel, de nagyobb elváltozás esetén műtétre is szükség lehet.
Méhnyakrák
A méhnyakrák a méhnyak daganatos megbetegedése, amelynek legfőbb oka a HPV-vírus. A méhnyakrák kezdeti tünete a vérzési rendellenesség, amely elsősorban szexuális együttlét után jelentkező vérzésben nyilvánul meg. Korai felismerés esetén viszont teljesen gyógyítható.