Hogyan húzhatjuk ki a telet?
Vannak, akik pokrócba burkolózva, kályha mellett töltenék el a téli időszakot. A réteges öltözködés és testmozgás mellett azonban nem szabad megfeledkeznünk a táplálékok fűtő hatásairól , különösképp a forró, fűszeres italokról, amelyeknek kifejezetten a hidegben hódolhatunk. Lássuk, melyek a kedvenc forró italok, és hogyan érdemes ezeket elkészíteni!
Forró csokoládé
Bár a Dél-Amerikában őshonos kakaóbab feldolgozása az évszázadok alatt folyamatosan változott, Montezuma azték uralkodó már 1519-ben a kakaóból, vízből, kukorica- vagy maniókalisztből főzött, mézzel, fahéjjal, ánizzsal vagy chilivel ízesített "sokoatl"-lal kínálta Fernando Cortez spanyol hódítót. A hódítások következtében a kakaónak számos változata létre jött, csokoládészeletet azonban csak a 19. századi finomítások után állítottak elő először.
Az "istenek eledeleként" számon tartott édesség ma már minden élelmiszerboltban megtalálható, íze mellett azonban nem árt tudnunk az egészségügyi hatásairól. A csokoládé serkentő, vágyfokozó hatását állítólag már Casanova is ismerte, a legújabb kutatások pedig azt bizonyítják, hogy az étcsokoládé fogyasztása hatásosan csökkenti a vérnyomást, és véd a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben. A forró csokoládé elkészítéséhez mi is étcsokoládét javaslunk, hogy a végén egy igazán fenséges és egyben egészséges italt kortyolhassunk. Íme a recept!
Hozzávalók: 500 ml tejszín, 100 ml tej, 200 g 70%-os étcsokoládé, 80 g barnacukor.
Elkészítés: A tejszínt, a tejet és a barnacukrot egy lábasba tesszük, és lassú tűzön, időnként megkeverve felforraljuk. Ezután hozzáadjuk az apróra tört csokoládét, és folyamatos kevergetés mellett újra felforraljuk. Levesszük a tűzhelyről, és poharakba töltve tejszínhabbal, csokoládéreszelékkel vagy fahéjjal meghintve kínáljuk.
Puncs
Hidegen, melegen, alkohollal vagy anélkül is fogyaszthatjuk az angolok 17. századból eredő koktélját, a puncsot. A citrom és a narancs szinte valamennyi változatában fellelhető, ezek immunerősítő hatásuk miatt ideális hozzávalók a téli náthás időszakban. A puncsban található fahéj baktériumölő hatású , segíti az emésztést, valamint fokozza az étvágyat és a libidót. További jótékony hatását a szerecsendiónak köszönheti, ami kiválóan semlegesíti a többnyire túlzott édesség, kávé és alkohol fogyasztás miatt előforduló savtúltengést. A szilveszterek, farsangok elmaradhatatlan szomjoltóját mi alkoholmentes változatban kínáljuk, így a gyerekek is szabadon fogyaszthatják.
Hozzávalók: 1 db citrom, 1 db narancs, 1/2 liter vörös szőlőlé, 1/2 liter almalé, 4 db szegfűszeg, 1 rúd fahéj , 1 csipet szerecsendió, 1/2 citrom reszelt héja, méz.
Elkészítés: A citromot, narancsot kifacsarjuk, majd a szőlő- és almalével, a fűszerekkel és a citromhéjjal felfőzzük. Az így elkészített puncsot leszűrjük, és ízlés szerint mézzel édesítjük.
Forralt bor
A vörösboros alap gazdag vitamin, ásványianyag-, és antioxidánsforrás, ezen kívül segít megelőzni a vérerek falán az infarktust okozó plakk-képződést . Napi 1-2 dl vörösbor kifejezetten ajánlott az egészségmegőrzés szempontjából, de aki ennél többet iszik belőle, annak számolnia kell a romboló hatásával. A forralt bor hozzávalói közt fellelhető szegfűbors és szegfűszeg népi gyógyászatban ismert érzéstelenítő hatása itt szükségtelen, ám el lehet képzelni, hogyan hatnak ezek a fűszerek a borral, fahéjjal egybe főzve... igazán bódítóan! A képzelet után jöjjön a megvalósítás, íme a recept:
Hozzávalók: 1 l vörös- vagy fehérbor, 8 dkg cukor, 1 rúd fahéj, 5 szegfűszeg, két szegfűbors, fél citrom.
Elkészítés: A bort és a többi hozzávalót edénybe öntjük, majd forráspontig hevítjük (ne tovább, hogy a bor megőrizze aromáját), ezután belekarikázzuk a citromot és csészékbe öntve forrón tálaljuk.
Krampampuli
A szó eredete feltehetően a crampus (ördög) szóból származik, ami jelzi, hogy ez az ital bizony nem tündérmese. Eredetileg cukorral, borral, citrommal, tojással és sok-sok szilvapálinkával készítik, azonban létezik kímélőbb változata is, mi ezt részesítettük előnyben. Ennek alapja a forralt bor, amit rummal, mandulával, dióval és asztalt gyümölcsökkel egészítünk ki. Ez utóbbiak egyik alkotója a szilva, ami A-, B-, C-vitaminban, rostban gazdag, vas, kalcium és szelén tartalma miatt óvja a sejteket, és véd a csontritkulás ellen .
A krampampuli aszalványaihoz soroljuk a datolyát is, ami kiválóan regenerálja a megfáradt szervezetet, magas magnézium és B-vitamin tartalma miatt pedig jótékonyan hat az idegekre. Az ital elkészítéséhez szükségünk lesz néhány szem fügére és mazsolára: előbbi emésztésre, savtúltengésre, utóbbi gyulladásokra, immunerősítésre kiváló. Ennyi földi jó után lássuk, hogyan készül ez az ördögien jó ital!
Hozzávalók: apróra vágott cukrozott narancshéj, aszalt szilva, datolya, füge, mazsola, darabos dió, mandula, 50 dkg kockacukor, 3-4 dl rum, 1 l vörösbor, 1 l sötétre főzött tea.
Elkészítés: Tegyük a gyümölcsöket egy nagy tálba, tetejére fémrácsot, arra pedig egy fémszűrőt. Erre pakoljuk a kockacukrot. Öntsük le a cukrot jó erős rummal, majd gyújtsuk meg. Az égő rumtól a cukor megolvad, és a tálban lévő gyümölcsre csepeg. Ha a láng elaludt, öntsünk a tálba 1 l száraz vörösbort és adjuk hozzá az el nem olvadt cukrot. Öntsük bele az 1 l sötétre főzött teát, majd forráspontig főzzük. Tálalásnál tegyünk gyümölcsöt a poharakba.
Ezekkel az egészséges, forró italokkal könnyebben telnek a hideg napok, a mértéktartásról azonban itt se felejtkezzünk el!