Hogyan alakul ki a tüdőgyulladás?
A tüdőgyulladás az antibiotikum megjelenése előtt komoly halálozási arányt mutatott. Napjainkban évi 450 millió embert érint, melyből 4 millió eset halálos kimenetelű . A betegség során a tüdőhólyagocskák közötti tér begyullad, melynek számos változata ismert. Lehet gócos vagy lebenyes, baktériumok és vírusok is okozhatják, valamint atípusos, azaz a felsorolt csoportokba nem tartozó változatai is lehetnek.
Mi okozza a tüdőgyulladást?
A tüdőgyulladást nem egyfajta kórokozó okozza , sőt nem is egyféle betegség. Általában a kórokozó szervezetbe kerülésével kezdődik a betegség. Leggyakrabban a pneumococcus, az influenzavírus, staphylococcus vagy a legionella okozhatja, de van olyan bélben élő baktérium (Klebsiella pneumoniae) is, amely kiválthatja a betegséget. A vírusok és baktériumok gyakran együttesen hozzák létre a tüdőgyulladást. A betegség kialakulásában nagy szerepe van az atípusos kórokozóknak, 40-60 százalékban ezek miatt jön létre a megbetegedés. Azonban leggyakrabban semmilyen módszerrel sem tudják biztosra megmondani milyen kórokozó okozta pontosan a betegséget.
Kiket érint a tüdőgyulladás?
Az átlagosnál jobban érinti a gyerekeket és az időseket a betegség, valamint az alkoholizmussal küzdőknek, dohányzóknak és cukorbetegeknek kell jobban tartaniuk a tüdőgyulladástól .
A betegség lehet szövődmény, de hirtelen is kialakulhat: ilyenkor magas láz, hidegrázás és elesettség jelzi a betegség jelenlétét. Ezek mellett a fáradtság, hőemelkedés, köhögés is utalhat a betegség jelenlétére. A gyulladás sokszor szövődményként alakul ki, főként megfázás és influenza után.
Mik a tüdőgyulladás tünetei?
Más tünetekkel jelentkezik a betegség vírusos, és bakteriális változata. Ha a vírusos változattal van dolgunk, az alábbi tünetekre számíthatunk:
- hőemelkedés és láz,
- köhögés,
- fejfájás,
- izomfájdalom és fáradtság.
Azonban, ha a megbetegedést baktérium okozza, a tünetek hirtelen törnek ránk:
- mellkasi fájdalom,
- magas láz,
- hidegrázás,
- légszomj.
Egyes kórokozók tipikus tüneteket produkálnak: a legionella baktérium hasfájást, hasmenést okoz, a pneumococcus barnás színű köpetet eredményez, a klebsiella baktérium okozta megbetegedés pedig véres köpettel jár.