A nátha a felső légutak vírusos megbetegedése, melynek hátterében általában egyszerre több, különböző vírustörzshöz tartozó kórokozó áll. Az egyik leggyakoribb az orrnyálkahártya gyulladásáért felelős rhinovírus. A vírusok beszéd, tüsszentés, köhögés útján a levegőbe kerülve cseppfertőzéssel terjednek, de testi kontaktussal, nyállal, orrváladékkal fertőzött kézzel is továbbadhatók.
Amennyiben a szervezet ellenálló képessége csökken, a vírusok könnyebben támadják meg a szervezetet. Az átvészelt betegség azonban nem nyújt védettséget a vírusokkal, a további fertőzésekkel szemben. Így évente 3-4 alkalommal is elkaphatjuk a náthát, melynek főbb tünetei a torokfájás, az orrdugulás, a köhögés, tüsszögés. Kezdetben vízszerű orrfolyás jellemzi, majd később sűrűbb váladék távozik az orrból. A köhögés pár nap után felerősödik, éjszaka gyakran a pihenést is zavarja. A tünetek általában 4-10 napig állnak fenn, de a makacs köhögéstől akár hetekig sem tudunk megszabadulni. Láz esetén gondoskodni kell annak csillapításáról, nem múló panaszok esetén pedig érdemes orvoshoz fordulni, mivel baktériumos felülfertőződés esetén antibiotikum-kezelésre lehet szükség. A nátha leggyakoribb szövődményei között szerepel a fül, az orrmelléküregek és a légcső gyulladása, de súlyosabb esetben akár tüdőgyulladás is kialakulhat.
Gyógynövényekkel a mielőbbi gyógyulásért
A legtöbben tartanak a megfázás kellemetlen tüneteitől, hisz nem szeretnének ágynak dőlni, vagy hosszabb ideig kiesni a munkából. Az ősztől tavaszig tartó náthás időszak talán az édesanyáknak okozza a legnagyobb fejtörést. Felvetődik, hogyan előzhetnék meg a fertőzéseket, miként óvhatnák meg gyermekeiket a vírusoktól. Ám a fertőzések elkerülése komoly kihívás mindazoknak, akik közösségbe járnak. Egy-egy vírus akár hetekre is ledönthet a lábunkról.
Mit tehetünk ilyenkor? Mivel a náthavírusoknak nincs hatásos ellenszere, így a kezelés célja a tünetek enyhítése. Az első napokban ágynyugalom javasolt, és érdemes ilyenkor sok folyadékot fogyasztani, hogy az orrváladék könnyen távozni tudjon. Orrdugulás esetén célszerű olyan orrspray-ket használni, melyek hatása természetes eredetű összetevőknek köszönhető. A náthából való felgyógyulásban hatásos segítséget nyújthat a vény nélkül kapható hagyományos növényi gyógyszer, az Esberitox Forte .
Vény nélkül kapható hagyományos növényi gyógyszer a megfázás kiegészítő kezelésére.
Az Esberitox Forte tablettával lerövidíthető a megfázás időtartama, főként, ha már az első tünetek, pl. torokfájás, torokkaparás esetén alkalmazzuk. A készítmény már 12 éves kortól szedhető. Friss citrom ízesítésű, és laktózérzékenyek is fogyaszthatják. Az Esberitox Forte három gyógynövény, az echinacea (kasvirág), a tuja és a vadindigó együttes erejével segít, hogy a szervezet gyorsabban megbirkózzon a náthát okozó vírusokkal, a betegség enyhébb lefolyású legyen. Növényi hatóanyagainak egyes alkotóelemei gyulladáscsökkentő, vírus- és baktériumellenes hatásúak. A szervezet saját védekező rendszerének serkentésével gátolják a kórokozók szaporodását.