Egy kis odafigyeléssel megelőzhető a szalmonella-fertőzés és biztonságban tudhatjuk magunkat és családunkat is. Ha nem szeretnénk az egész napot a négy fal között tölteni, a következőket tartsuk szem előtt!
A tünetek általában a fertőzött élelmiszer elfogyasztása után 8-48 órával mutatkoznak meg. Jelentkezhet hányinger, hányás, hasmenés, melyhez hasi görcsök társulnak. Jellemző a hidegrázás, a magas, akár 40 fokos láz is.
Mit tehetünk a megelőzés érdekében?
- A nyers élelmiszereket, húst, halat, tojást, fagylaltot, tejszínes süteményeket folyamatosan hűtsük. Bevásárláshoz vigyünk magunkkal hűtőtasakot. Szabadtéri sütéskor biztosítsunk hűtőalkalmatosságot a majonéz, tej számára, de az a legjobb, ha olyan ételeket választunk, amelyek ezeket nem is tartalmazzák.
- A húst, a szárnyast és a halat mindig alaposan süssük át. A szalmonella csak 70 °C felett pusztul el.
- Lehetőleg friss tojást fogyasszunk. A tojást legalább 7 percig főzzük, a tükörtojásnak nyáron mindkét oldalát süssük át. A tojást ökológiai állattartásból szerezzük be, ahol ritkábbak az antibiotikum-rezisztens csírák.
- Ne készítsünk nyers tojást tartalmazó ételeket, például tiramisut vagy majonézt.
- A nyers hússal és hallal érintkező munkafelületeket, kést és konyhai eszközöket azonnal mosogassuk el forró vízzel.
- A kiolvasztott mirelit áruk levét mindig öntsük ki, és a lefolyót forró vízzel öblítsük le.
- Az ásványi anyag - és vitaminháztartás, valamint az erőnlét fenntartása érdekében rendszeresen együnk, kétszersültet vagy pirítós kenyeret, banánt, reszelt almát, könnyű zöldséglevest, rizst.
- Megelőzésképpen minden toalett használat után alaposan mossunk kezet, beleértve a tenyeret és az ujjak közét is.
- Külföldi utazás során gyakori a gastroenteritis, nem utolsósorban azért, mert immunrendszerünk az ottani kórokozók ellen nincs felvértezve. Természetgyógyásszal készíttessünk magas keserűanyag-tartalmú növényekből tinktúrát, saját alkatunk és az adott ország sajátosságainak figyelembevételével. Ez gondoskodik a gyomor sósavtermelésének fokozódásáról, így a kórokozó csírák már a gyomorban elpusztulnak.
- A forró égövi országokban a kórokozók megtelepedhetnek az ivóvízben is. Igyunk palackozott ásványvizet és a csapvizet, jeget mellőzzük!