Nem Platón volt az egyetlen ókori filozófus, aki a kegyetlenségmentes utat választotta: többek között Püthagorasz, Szókratész és az orvos Hippokratész is a vegetarianizmus mellett tette le a voksát. De az ókori Indiában és Egyiptomban is jelen volt a húsmentes életmód: az ó-egyiptomi papok, a perzsa Zarathustra hívei, a buddhizmus, később a zen-buddhizmus követői mind vegetáriánusok voltak. Mikor aztán a késő ókori Római Birodalomban elterjedt a kereszténység, a vegetarianizmus csaknem teljesen eltűnt Európából. Több száz évnek kellett eltelnie, hogy a reneszánsz beköszöntével ismét feltűnjön, szélesebb körben azonban végül a 19. és a 20. század során terjedt el.
A történelem híres vegetáriánusai között ott találjuk - a teljesség igénye nélkül - Voltaire író-filozófust, Leonardo da Vinci polihisztort, Charles Darwin természettudóst, Mark Twain írót, Vincent Van Gogh festőt, Nikola Tesla feltalálót és Albert Einstein Nobel-díjas fizikust is. Magyarországon az 1920-as évek elejétől Bicsérdy Béla volt a vegetarianizmus jelentős képviselője, akinek tanai Erdélyben, majd Magyarországon is igen népszerűek lettek, és rengeteg követője támadt.
2018 a veganizmus éve lesz?
A veganizmust ma már egyre kevésbé tekintik valamiféle extrém hóbortnak: egészségünkre és környezetünkre gyakorolt - tudományosan alátámasztott - hatásai miatt az iránymutató szakemberek is egyre inkább preferálják.
Tény, hogy a vegánok még mindig kisebbséget képviselnek a társadalomban, ám a statisztikák szerint az elmúlt években jelentősen nőtt a vegán életmódra áttérők száma. Olyannyira, hogy GlobalData adatai szerint 2018 lehet az eddigi legjobb év a vegánok számára.
Egyre több nagyvállalat nyit a vegán termékek felé
A Nielsen által mért adatok azt mutatják , hogy az előző évhez képest 2017-ben 8,1 százalékkal nőtt a növényi alapú élelmiszerek értékesítése az Egyesült Államokban. A Packaged Facts cég kutatói szerint három éven belül a növényi alapú tejalternatívák fogják uralni a tej- és tejtermék-piac 40 százalékát, és várhatóan a növényi sajtalternatívák is egyre nagyobb teret hódítanak majd el. Míg egyébként az elmúlt években a növényi tejalternatívák értékesítése 3,1 százalékkal nőtt, a tehéntej-értékesítés 5 százalékkal csökkent, és 2020-ra további 11 százalékos csökkenés várható. Az is beszédes, hogy az Elmhurst Dairy, Amerika egyik legrégebb óta működő tejüzeme 2017-ben, 92 év után úgy döntött, hogy a veszteségek minimalizálása érdekében átáll a kizárólag nővényi tejalternatívák előállítására.
De a tojásipar is megérzi a változás szelét. Az amerikai Cal-Maine Foods nevű tojásüzem például 10 esztendő után tavaly zárta először veszteségesen az évet - a vezérigazgató, Adolphus Baker pedig a tojásalternatívák egyre növekvő népszerűségét hibáztatta ezért.
Az Allied Market Research előrejelzései pedig azt mutatják, hogy a húspótló készítményeknek is egyre nagyobb szelet jut majd a piacból: 2020-ra globálisan várhatóan 5,2 milliárd dollár bevételt fognak termelni.
Terjeszkedőben a mesterséges húsok iparága is
A piac arra is ráérzett, hogy az állatok húsához megtévesztően hasonlító termékekkel még az addig notórius húsevőket is maguk mellé tudják állítani. A Beyond Meat nevű amerikai startup például a növényi proteinek struktúráját alakítja olyanná, amely megtévesztően hasonlít állagában és ízében is az igazi húsra. A cég által készített "húsokat" az Egyesült Államokban már több mint 5000 boltban árusítják, és hamburgerpogácsaként számos gyorsétteremben is elérhetőek. Idén pedig tovább szeretnének terjeszkedni Angliába. A cég mögött olyan befektetők állnak, mint Leonardo DiCaprio, Bill Gates és a Twitter alapítói, Biz Stone és Evan Williams. Bill Gates egyébként a Memphis Meats nevű startupba is befektetett: a cég az állati sejtek felhasználásával képes marha-, csirke- és kacsahúst előállítani, ezzel csökkentve az állattenyésztés által a környezetre rótt terhet, illetve védve az állatokat.
A veganizmus nem csupán az ételekről szól
Míg a növényi alapú élelmiszerszektor óriási növekedést mutat, az állati összetevőktől mentes termékek iránti érdeklődés más ágazatokban is megfigyelhető. A J. Walter Thompson Intelligence kutatása szerint a vegán divat 2018 egyik legjelentősebb trendje lehet. Előrejelzésük pedig egyáltalán nem alaptalan: az elmúlt három évben például több működőképes megoldás is született vegán cipők elkészítéséhez. Bőralternatívaként ma már használnak ananászhéjat, gombát, de almahéjat is. A fenntartható fejlődés és az állatok védelme érdekében pedig egyre több nagy divatház is száműzte kollekcióiból a valódi szőrmét: az Armani, a Ralph Lauren és a Stella McCartney után tavaly ősszel a Gucci is bejelentette a szőrme kivezetését.
Elsőre meglepő lehet, de az autógyártók is reagálni kezdtek a kegyetlenségmentes anyagok iránti keresletre: míg a Tesla kivette a bőrülés opciót a Model S és Model X esetében, a Bentley olyan anyagok kifejlesztésével foglalkozik, amelyek az etikus fogyasztók számára is alternatívák lehetnek.
Az előbbi ágazatokhoz hasonlóan a kozmetikai ipar sem tétlenkedik. A testápolókban, tusfürdőkben vagy éppen parfümökben alapesetben hemzseghetnek az állati eredetű komponensek , ráadásul rendkívül elterjedt gyakorlat, hogy a kozmetikumokat a piacra dobás előtt állatokon teszteljék. Az állatok kihasználása azonban ebben a szektorban is kikerülhető - ezt pedig egyre több nagy kozmetikai márka felismeri. Ma már gyakorlatilag bármelyik drogériában kaphatóak állati anyagoktól mentes kozmetikai cikkek, és egymást követik azok a cégek is, amelyek az állatkísérleteket humánusabb tesztelési móddal váltják fel.
Forrás: forbes.com