A gégegyulladás erős köhögéssel, köhögési ingerrel jár, mely gyakran torkollik hangképzési nehézségekbe. Ezek mellé fájdalom és gombócérzés is társulhat. A betegséget hőemelkedés és láz is kísérheti.
De mit tehetünk ellene otthon?
Maradjunk csendben!
A köhögési ingerünket próbáljuk visszafogni, ugyanis az állandó köhögés és torokköszörülés rendkívül károsítja a hangszálakat. A suttogás még a normál hangerejű beszédnél is károsabb! Ilyenkor érdemes pihentetni őket. Ha nagyon kapar a torkunk igyunk egy kis vizet az inger leküzdésére.
Igyunk!
A langyos vagy meleg víz sokat segíthet, de a húsleves vagy a langyos tea is jó megoldás! A folyadékpótlás itt is nagyon fontos, hiszen a gyógyulást segíti.
A gyógyteák is a segítségünkre lehetnek: a köhögés elleni pemetefű vagy az irritációt csillapító ökörfarkkórót érdemes kipróbálni.
Gőzöljünk!
A légzőszervi megbetegedéseknél jól jöhet, ha segítségül hívunk egy kis gőzt. A párásítás gégegyulladás esetén különösen fontos, ezért jót tehet egy kis gőzölés. Sima forró vízzel is próbálkozhatunk, de néhány illóolajjal is megtámogathatjuk a gyógyulást. A kakukkfű, zsálya , levendula vagy kamilla kiváló választás gőzölésre.
Előzzük meg!
A szájon át lélegzés szárítja a gégét, így ha csak lehet, orron keresztül vegyünk levegőt.
Párásítsuk a lakást! A hideg időben különösen fontos ez, így akár párásító készülékkel, akár vízzel egy edényben, de oldjuk meg, hogy ne legyen száraz a levegő a környezetünkben. A száraz levegő mellett a dohányfüstöt is kerüljük, valamint értelemszerűen a dohányzást is!
A megfelelő étkezés is segít
Kerüljük a túl hideg és túl meleg italokat, ételeket. A szénsavas italokat és fűszeres ételeket is vegyük le az étrendünkről. Gégegyulladás kezelése alatt felejtsük el az irritációt okozó élelmiszereket!