Nem csökkenti a Ginkgo biloba gyógynövény az elbutulás vagy az Alzheimer-kór kockázatát sem az egészséges, sem az enyhe kognitív zavarban szenvedő időseknél - állítja egy nagy, több központú kísérlet, melyet a Pittsburgh Egyetem orvosi karának kutatói végeztek.
Az elbutulás, különösen az Alzheimer-kór (AD) gyakori krónikus betegség, vezető oka az életkorral járó korlátozottságnak és gondozóközpontban való elhelyezéseknek. A Ginkgo bilobát a világ néhány táján a memória megőrzésére használják, habár nincs elismert gyógyszer az elbutulás megelőzésére.
"A korábbi feltételezések ellenére, mely szerint a Ginkgo bilobának antioxidáns és más összetevői segíthetnek megőrizni az emlékezőképességet, ez a kísérlet kimutatta, hogy semmilyen hatása nincs az elbutulás és az Alzheimer-kór kialakulására" - mondta Steven T. DeKosky, a több központú kísérlet vezetője.
A kísérletet öt különböző kórházban végezték 2000 és 2008 között. 3 069 ember vett részt, mind 75 évnél idősebbek. Vagy nem szenvedtek agyi elváltozásban, vagy enyhe kognitív zavart állapítottak meg náluk. Találomra választották ki azokat, akik naponta kétszer 120 mg Ginkgo biloba kivonatot szedtek, míg a többiek csak placebót. Hathavonta felmérték állapotukat egy jól bevált mentális státusz-teszttel. Ha olyan elváltozást találtak, mely meghaladta a korral járó normális mértéket, akkor kiterjedtebb vizsgálatot végeztek.
A kutatók nem találtak statisztikailag szignifikáns különbséget a két csoport között az elbutulás vagy az Alzheimer-kór megjelenésében. A Ginkgo bilobát szedő csoportból 277 embernél fejlődött ki demencia, a placebo-csoport tagjai közül pedig 246-nál. A halálozási arány is hasonlónak mutatkozott.
Az eredmények szerint a Ginkgo biloba nem volt hatással a szívbetegségek és az agyvérzés arányaira sem.
Animáció: HáziPatika.com