Akác, bodza, jázmin: illatos gyógynövényeink

A májusi "menyasszonyok" a fehér akác, a bodza és a jázmin nemcsak illatuk és a belőle készült üdítők-szörpök miatt érdemelnek kiemelt figyelmet, hanem gyógyhatásuk miatt is. Nézzük, milyen bajokra érdemes virágjaikból jól bespejzolni!

<a href="https://www.hazipatika.com/gyogynovenytar/akac_feher/103" target="_blank">Fehér akác</a>

(Robinia pseudoacacia) Leginkább az akácméz jut eszünkbe az akácfáról, pedig májusban nyíló hófehér virága értékes gyógynövény is. Virágját népies nevén kukucskának hívják, és sokan rágcsálják nyersen. Nagy mennyiségű fogyasztása nem ajánlott. Az akácvirág egyik legkényesebb gyógynövény, akkor gyűjtik - megküzdve a méhekkel -, amikor virágai még nem nyíltak ki teljesen, szárításkor többször át kell forgatni, megelőzendő a barnulást.

Akácvirág hatóanyagai

Az akác hatóanyagai a virágban találhatók. Régebben kérgét is használták gyomor- és bélfekély ellen, ma már tudjuk, hogy a kéreg toxikus anyagokat tartalmaz, ezért fogyasztása nem ajánlott. A fehér akácvirág akacin, robinin és egyéb flavonoid glikozidokat, kis mennyiségben illóolajat tartalmaz. Drogja hivatalos a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben.

Akácvirág gyűjtése

Gyógynövényként a május-júniusi virágzásakor gyűjtött fürtvirágzatáról lefosztott, megszárított kis virágait (Robiniae pseudoacaciae flos) használjuk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Sült akácvirág Virágitalok

Akácvirág gyógyhatásai

Virágából készült forrázata enyhe vérnyomáscsökkentő szerként tartják nyilván, vizes kivonatát 10-15 perces főzéssel kell a levelekből előállítani, hosszabban nem használható a robin nevű hatóanyag miatt, amely befolyásolja a sejtosztódást.

Teája jó köhögéscsillapító, enyhe vízhajtó és hashajtóként is alkalmazzák. Mivel igen aromás, ízjavítónak is keverhetjük más teákba. Az akác virágából készült forrázat ezen kívül kiváló nyálkaoldó, görcsoldó, nyugtató, tonizáló.

Az akácvirág teája görcsoldó, köhögéscsillapító, nyugtató hatású

Akácvirág felhasználása

Köhögésre napi két csésze fogyasztása ajánlott 1-2 héten keresztül. Ihatjuk önmagában vagy más gyógynövényekkel (hársvirág, kakukkfű , szurokfű, apróbojtorján) együtt. Száraz köhögésnél hurutoldó, hurutos köhögésnél köptető hatása van. A teát mindig frissen kell elkészíteni, a langyosra hűlt forrázatot akácmézzel lehet ízesíteni. Fél óra alatt kortyolgatva fogyasszák el reggel és este.

reflux betegségre naponta 1 csésze akácvirág tea este, étkezés után.

<a href="https://www.hazipatika.com/gyogynovenytar/bodza_fekete/24" target="_blank">Fekete bodza</a>

(Sambucus nigra) A fekete bodza virága főként flavonoidokat (rutint, izokvercetint, hiperozidot), kevés illóolajat és nyálkát tartalmaz. Drogja hivatalos a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben.

Bodzavirág hatóanyagai

A bodzát már az ókori orvosok (Hippokrátész és Galenosz) is ismerték. Utóbbi hurutos megfázásra és nyálkahártya irritációra ajánlotta. A magyar népgyógyászatban a kamilla mellett a leggyakrabban használt gyógynövény. A cigányasszonyok minden részét használták gyógyításra: virágát, termését, levelét, kérgét és gyökerét.

Ernyős, kellemes illatú, sárgásfehér színű virágját gyűjtjük egy pici kocsányrésszel együtt május-júniusban, amikor az ernyő szélén a virágok nyílni kezdenek. Száraz, meleg helyen kell szárítani, különben megbarnul és veszít hatóanyagából.

A fekete bodza virága kiváló felsőlégúti megbetegedésekre, megfázásra

Bodzavirág gyógyhatásai

A virágból készült tea vízhajtó, emésztést elősegítő, köhögéscsillapító hatású. Megfázásra, hörghurutra, izzasztószerként és immunrendszeri serkentőként használják. A bodzafa kérge purgáló, féreghajtó hatású. Erős vízhajtó, heveny vesegyulladásra , általános ödémásodásra ajánlják.

Készített már ibolyaecetet vagy levendulás fagylaltot? Íme néhány egészséges üdítő a kert virágaiból, kattintson!

Bodzavirág felhasználása

Gyógytea: nátha esetén napi 2-3 csészével ihatunk, amilyen forrón csak lehetséges. Hatékonyságát növeli, ha forró lábfürdőt veszünk és közben forró bodzateát iszunk, majd azonnal ágyba bújunk. Ilyen módon „kiizzadjuk a náthát”, azaz méregtelenítjük szervezetünket, meggyorsítjuk a gyógyulást.

Orrdugulás, köhögés esetén inhalálni is lehet teájával, kiválóan tisztítja a légutakat, oldja a lerakódást, köptető hatása van.

Vizelethajtásra reggel egy csészével kell fogyasztani.

A bodzateának testsúlycsökkentő tulajdonsága is ismert. Ha erre használják, napi 5 csészével kell meginni belőle legalább egy hónapon keresztül, illetve míg a kívánt testsúlyt el nem érik.

Jázmin

(Philadelphus coronarius)

A jázmin név a perzsa yasmine szóból származik, amelynek jelentése: illatos virág.

Jázmin hatóanyagai

Galaktanok, oligoszacharidok, 0,2% illóolaj (linalool, jazmon, benzil-acetát, észterek).A jázmin drogja hivatalos a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben. Afrodiziákum, görcsoldó, illatszeripari alapanyag.

A jázmin 5 méter magasra is megnő, ovális fényes zöld leveleket hajt, virágai fehérek, viaszosak, csillag alakúak. A virágzás május-júniusban zajlik, dekoratív virága és illata miatt dísznövényként tartják, de gyógynövényként is ismert. Belőle készül a jázmintea és az aromaterápiában használatos sokoldalú illóolaj.

A jázminteát Kínában már közel 700 éve készítik és az egyik legnépszerűbb ízesített tea. Leggyakrabban zöld teához keverik az illatos szirmokat. Így ötvöződik az antioxidáns hatású zöld tea számos pozitív egészségügyi hatása a jázmin édeskés aromás illatával és gyógyhatásával.

A jázminvirág forrázata a leghatékonyabb fehérfolyás kezelésére

A jázmin jótékony hatásait elsősorban az idegrendszerben, a vérkeringési rendszerben és a szaporító szervrendszerben fejti ki. Női afrodiziákumként is számon tartják. Célja azonban nem a nemi vágyserkentés (bár több forrás frigiditásra is ajánlja), hanem a női nemi szervek, a méh megtisztítása. Nőgyógyászati bajok esetén görcsoldó, fájdalomcsillapító, szabályos menstruációt elősegítő hatása is van. Hüvelyöblítésre használható a vizes kivonat fehérfolyásban (leukorrhoea) a körömvirággal egyenlő arányban társítva. Felhasználása: irrigálásra 2 evőkanálnyi virágkeverék 1 liter vízzel készült forrázatával az alapkezelés kiegészítésére.

Illóolaja antidepresszáns, oldja a szorongást, megnyugtatja az elmét, enyhén antiszeptikus: (fertőtlenítő, baktérium-, gombaölő és vírusellenes tulajdonságú).

Aki aggódik, hogy kelések , pattanások, sebek után hegek, foltok maradnak a bőrén, használjon jázmin olajat, terhességi striák kezelésére is alkalmas. Virága afrodiziákum: az indiai hagyományokban az esküvői szertatás részeként evvel díszitik fel a menyasszonyt, a hálószobát, és illóolajával permetezik be a hálószoba légterét,segít kezelni a különböző eredetű szexuális problémákat.

Köptető, segíti a váladék kiürülését megfázás esetén és nyugodt alvást biztosít éjszakára. Csökkenti a rekedtség, gégegyulladás tüneteit.

Forrás:

www.fitoterapiakalauz.hu

www.gyorgytea.hu

Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Szabó László Gy.: Gyógynövények ismerete, Galenus Kiadó, Budapest, 2010.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra