Az azonnal elkezdett terápia a legjobb, de évek óta nem mozduló arcot is sikerült meggyógyítaniuk a szakembereknek.
Az arc izmait elektromos impulzusokkal ingerlik - ezt a módszert 15 éve találták ki a Glasgow-i Egyetemen, azóta alkalmazzák a gyógyászatban is, most pedig egy finn vállalkozó leporolta az ötletet, és a kozmetikai iparban is használja az eszközt.
A készülék elektromos impulzusokat küld az arc izmaiba, épp olyanokat, mint amilyeneket az agy is küldene. A különbség az intenzitásban van. Itt egyszerre rengeteg izomcsoport kap parancsot az összehúzódásra, ezt arctornával nem lehetne kivitelezni.
Milyen betegek esetében használható?
1. Például Bell-féle parézis esetében, a gyógyszeres kezelés mellett ez a módszer hatékonyan mozgatja meg a megbénult arcizmokat. Ez a betegség idiopátiás, vagyis ismeretlen eredetű. Előzetes fájdalom az arcidegbénulás előtti egy-két napban a fül mögött érezhető, ám maga a bénulás hirtelen következik be.
A Bell-féle paralízis kimutatottan 85 százalékban spontán gyógyul, ám gyakran visszamarad a csökkent működőképesség, rángatózás, vagyis az arcizmok mozgászavara. Ám ahhoz, hogy ezek a zavarok minél kisebb mértékben legyenek jelen a beteg későbbi életében, a fizioterápia segítségével elektromosan ingerlik a bénult arcizmokat annak érdekében, hogy az izmokat megóvják a sorvadástól, ameddig a normális idegvezetés helyre nem áll - olvasható a magyarországi forgalmazó közleményében.
2. Alkalmazható centrális típusú arcidegbénulás esetében is, amelyet például stroke, gyulladás, daganat okoz. Ez esetben csak a szájszél nem mozog megfelelőképpen.
A centrális arcidegbénultaknál nem az arcideg működészavaráról van szó, hanem az arcidegig vezető, betegségből eredő idegpálya sérüléséről.
3. Akut és krónikus középfülgyulladás okozta komplikáció is okozhat arcidegbénulást.
4. Kialakulhat még traumák, főként a halántékcsont törése után; gyakran idegsérüléssel járó baleset után, de eredete okaként gyakran a meghűlést, illetve vírusos fertőzést valószínűsítik (herpes simplex). Továbbá hátterében állhat még az idegeket megbetegítő vírusfertőzés (mumpsz, övsömör), valamint a kullancscsípés utáni ideggyulladás okozója, a Lyme-kór. Oka lehet még anyagcserezavar (cukorbetegség, pajzsmirigy-alulműködés), immunmechanizmusú betegség (szklerózis multiplex), érelváltozás vagy a halántékcsont és/vagy az arcideg daganatai (fültájon lévő daganatok) okozta idegkárosodás. A halántékcsont illetve az arcideg daganatai is vezethetnek arcidegbénuláshoz.
Miért jó a TakeTen kezelés?
Speciális, úgynevezett Baxendale-hullám formátuma és a milliamper erősségű áram miatt a legteljesebb mértékben képes elérni a mélyizmokat is. Oly mértékben képes megdolgoztatni őket, amelyre korábban nem is mertünk gondolni - írják a kezelés kidolgozói.
A mélyizmokig ható intenzív tornáztatással jó esélye van a betegnek a közel teljes gyógyulásra, amennyiben a többi együttható elem is kedvezően alakul számára (minél enyhébb a bénulás mértéke, annál teljesebb lehet a gyógyulás).
Kéky Kira