Számos nő keres alternatív megoldást a menopauzával járó hőhullámok, alvásproblémák és egyéb tünetek ellen, mivel a leggyakoribb kezelési mód - a hormonpótlás - bármilyen hatékony is, számos mellékhatással, például vérrögök képződésével, szívrohammal, stroke -kal vagy mellrákkal járhat együtt.
A aromaterápia során levendula-, rózsa-, rozmaring-, mandula- és kankalinolajat használtak a szakemberek, a kísérletben résztvevő nőkkel pedig kitöltettek egy kérdőívet, melyben értékelniük kellett tüneteiket a kezelés előtt és után.
A tanulmány végeztével a legnagyobb javulásról az aromaterápiában részesült nők számoltak be, míg a legkevesebb javulást azok tapasztalták, akik semmilyen kezelést nem kaptak.
Dr. Hilda Y. Hutcherson, a Columbia Egyetem Orvosi Központjának szülész-nőgyógyász professzora - aki nem vett részt a tanulmány készítésében - nem lepődött meg ezen az eredményen, mivel heti néhány masszázs sok hangulati problémára megoldást nyújthat, amin bizonyos illatok (például a levendula) még tovább segíthetnek.
Emellett azonban Hutcherson hozzátette, hogy a tanulmány túl kevés ember bevonásával készült, nem kezelte külön a menopauza különböző tüneteit, így nem vált világossá, pontosan mely tünetekre nyújt enyhülést az illatosított vagy akár illatmentes olajos masszázs. Egy másik probléma pedig, hogy a résztvevők pontosan tudták, melyik kezelést kapták, ami szintén ront a vizsgálat eredményein.
Mindezek ellenére Hutcherson nem tartja kizártnak a fenti kezelés hatékonyságát, ám ő maga a hozzá fordulóknak a testmozgást és az akupunktúrát szokta javasolni alternatív gyógymódként, míg sokakon a jóga és a relaxáció is segít.