Az orrmelléküreg-gyulladás otthoni kezelése
Az orrmelléküreg-gyulladás gyakori kísérője más felső légúti megbetegedésnek, influenzás fertőzésnek vagy allergiának. A betegség lehet heveny vagy idült lefolyású is.
Általános tudnivalók
Koponyánkban négy csontos melléküreg található: az arcüreg, a homloküreg, az ékcsonti üreg és a nyálkahártyákkal és finom szőrökkel bélelt orrmelléküregek. Az orrmelléküreg-gyulladás gyakran vírusos eredetű, és "közönséges" náthával kezdődik. Amikor a szőröcskék már nem képesek kiszállítani a nyákot, a nyálkahártya megduzzad és eltömődnek a kivezető nyílások.
A kifolyást anatómiai szűkületek is akadályozhatják. Emiatt a melléküregek nem szellőznek megfelelően, és a csírák a sűrűbbé váló nyákon tovább szaporodnak. Idült orrmelléküreg-gyulladásról akkor beszélünk, ha a gyulladás tartama 2-3 hónapra terjed. A kezeletlen heveny sinusitis gyakran idültté válik.
Orrmelléküreg-gyulladás tünetei
Nátha, sűrű sárgászöld köpet, láz és levertség. Erős fejfájás, lüktető arctáji fájdalom, olykor a fül, a fogak vagy az arcüreg területén is. Orvoshoz kell fordulnunk, ha három nap elteltével sem jelentkezik javulás, magas a láz: gyermekek esetében 39,5 °C felett, felnőttek esetében 39 °C feletti.
A súlyos panaszok hátrányosan befolyásolják a mindennapokat, fogfájásszerű, kellemetlen érzést, látászavarokat, erős kábultságot idézhetnek elő. Lehetséges szövődmények: Idült sinusitis, agyvelő- vagy agyhártyagyulladás, agytályog (gennyképződés az agyban), szem- vagy foggyökérgyulladás.
Természetes gyógymódok orrmelléküreg-gyulladásra
- Naponta 3-szor egy nagy csésze tea a következőkből: vasfű, kamilla, borsmenta, kasvirág, kakukkfű
- Időnként bodza-, hársfavirág- és csipkebogyótea (38,5 °C felett láz esetén ne igyuk!)
- Naponta 3-szor vegyünk be 3-5 csepp propoliszt 1 teáskanál mézzel.
- Inhalálás kamillával, borsmentával, kakukkfűvel, 3 csepp eukaliptuszolajjal vagy 2 evőkanál sóval. Gyógyhatású készítmények: Léteznek kapszulák eukaliptusszal, tabletták vasfűvel, hasznosak az immunerősítők.
- Melegítő lábfürdő: ez az egyszerű és természetes gyógymód fokozza az ellenálló erőt és jót tesz a szervezetünknek. Egy nagy termoszban készítsünk elő forrásban lévő vizet. Egy lavórba öntsünk langyos vizet, és mártsuk bele mindkét lábunkat, majd fokozatosan öntsük hozzá a forró vizet, de ne közvetlenül a bőrre. Amikor kb. 15 perc elteltével az összes forró vizet elhasználtuk, hideg vízzel tusoljuk le a lábunkat, alaposan szárítsuk meg, húzzunk meleg gyapjú zoknit és bújjunk ágyba.
- Naponta 1-2 alkalommal váltott lábfürdő
- Általában igyunk sokat, a gyógyteák mellett meleg vizet, ami segít oldani a nyákot.
- Az ágyban fekve fejünk legyen magasabban.
- Kétnaponta infralámpás kezelés otthoni készülékkel vagy terapeutánál.
- Gondoskodjunk a levegő párásításáról, akasszunk a fűtőtestre párologtatót, terítsünk rá nedves törülközőket.
- Az alábbi élelmiszerek mustárolaj-glikozidokat tartalmaznak, így természetes módon segítenek legyőzni a kórokozókat, köptető hatásúak és vitaminokkal látják el a szervezetet: citrom, narancs, gyömbér, zsázsa, hagyma (póré), metélőhagyma (snidling), medvehagyma, fokhagyma, vöröshagyma, torma.
Forrás: Aruna M. Siewert: Növényi antibiotikumok - A természet titkos fegyverei
A növényi antibiotikumok hatásáról, alkalmazásáról mindent megtudhat kiadónk sikerkönyvéből, amit itt tud megrendelni.