Az ülőfürdőkbe alkalmazhatunk gyógynövényeket, vagy illóolajokat is. Fontos, ha illóolajjal próbálkozunk, mindenképpen használjunk valamilyen oldószert. Ez lehet tej, tejszín, méz, vagy természetes folyékony szappan. Ez esetben egy csészényi langyos tejben vagy 4-5 evőkanál tejszínben oldjuk fel a 10-15 csepp olajat, majd adjuk hozzá a fürdővízhez. Gyógynövényes ülőfürdő esetén a hideg vizes kivonatot felhígítjuk forró vízzel. Rendszerint külsőleg alkalmazzuk, elve pedig azon alapul, hogy a hő hatására a testünk és a problémás testtáj is felmelegszik, eközben a test ellazul, így nyugtatóan hat ránk.
Női bajokra
A gyógynövényes ülőfürdőket elsősorban az altestet érintő betegségek kapcsán alkalmazzák. Menstruációs görcsökre is remekül használhatók ezek a fürdők, valamint gyakran megjelenhetnek fertőzések, gombák baktériumok az intim területeken. A kórokozók okozta tünetek enyhítésére alkalmazható gyógynövények:
- kamilla : 2 evőkanálnyi növényt tegyünk a forró vízbe, majd 10 percig alkalmazzuk.
- cickafark: forrázzunk le fél liter vízzel egy marék cickafarkot, majd hagyjuk állni pár óráig, majd a főzetet öntsük a fürdővízhez, 10 percig alkalmazzuk.
- palástfű: forraljunk fel 4 evőkanál palástfüvet, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. Adjuk hozzá a fürdőhöz, fehérfolyás esetén 10 percig alkalmazzuk.
- zsurlófű: 3 marék növényt áztassunk be két liter vízbe egy éjszakára. Másnap forraljuk fel, hagyjuk kicsit állni, majd szűrjük le és öntsük a fürdővízhez. Lehetőleg csak az altest legyen a víz alatt.
- dió: öntsük le fél liter hideg vízzel a 1 teáskanál szárított diófalevelet és ugyanennyi tölgyfakéreg keverékét. Forraljuk fel, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. 10-15 percig alkalmazzuk.
Aranyeres problémákra
Az aranyeres panaszok megkeserítik az ember életét, hiszen komoly fájdalmat okoznak. Különösen kellemetlen lehet, ha esetleg műtét után vagyunk. Azonban az ülőfürdő alkalmazása sokat segíthet a problémánkon, hiszen fokozza a keringést és folyamatosan tisztán tartja a problémás területet. Hogyan alkalmazzuk?
Ha kádban szeretnénk ülőfürdőt venni, fontos, hogy alaposan fertőtlenítsük a kádat, majd alaposan öblítsük ki vízzel. Engedjünk annyi vizet a kádba, amennyi elfedi a csípőnket, ügyeljünk arra, hogy a víz ne legyen túl forró! Tehetünk a vízbe kamillát, ökörfarkkórót, cickafarkot, somkórót, borókát, diót, de mielőtt ezt tennénk, mindenképp kérjük ki orvosunk véleményét! Ne üljünk túl sokáig a vízben! Fontos, hogy óvatosan töröljük magunkat tisztára, mert a túl erős dörzsölés vérzést, gyulladást okozhat. Hetente többször is alkalmazhatjuk a fürdőt, azonban ha állapotunk rosszabbra fordul még inkább viszket a végbéltájék , megduzzad, kipirosodik, hagyjuk abba a kezelést!
Nyugtató fürdő
Az egész napos stressz és idegeskedés után különösen jól eshet egy meleg fürdő. Nézzük milyen illóolajokkal, növényekkel tehetjük még hatékonyabbá a fürdőzést!
- citromfű: 1 liter vízben forraljunk fel 10 evőkanál citromfüvet, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. Öntsük a fürdővízhez, 10-20 percig alkalmazzuk.
- macskagyökér : 100 gramm macskagyökeret áztassunk be 1 liter vízbe 10 óráig, majd szűrjük le és öntsük a fürdővízhez. 10 percig alkalmazzuk, majd egyből menjünk aludni.
- rozmaring: 1 evőkanál olívaolajat keverjünk össze 50 gramm friss rozmaringlevéllel és forraljuk fel 1 liter vízben. Áztassuk 20 percig, szűrjük le, majd öntsük a fürdővízhez. Lefekvés előtt ne alkalmazzuk, mert frissítő hatású.
- levendula: 100 gramm levendulavirágot forrázzunk le 1 liter vízzel, hagyjuk állni 10 percig, majd öntsük a fürdővízbe.