A szakemberek szerint a felnőttek közel háromnegyedének van valamilyen lábproblémája, melyek közül a leggyakoribbak a bőrkeményedések és tyúkszemek, vagyis megvastagodott, megkeményedett bőrrétegek a talp és a lábfej azon területein, melyek állandó nyomásnak, dörzsölésnek és igénybevételnek vannak kitéve.
Ezek a bőrhibák megjelenhetnek a lábujjak tetején, a kis lábujj oldalsó részén, a talppárnán, esetleg a lábujjak között, vagyis minden olyan területen, amely hozzádörzsölődhet a cipőhöz vagy éppen a lábujjak egymáshoz, vagy éppen olyan helyeken, ahol a láb folyamatos nyomásnak van kitéve (például a talp elülső részén vagy a saroknál).
A bőrkeményedések nagyobb kiterjedésűek, míg a tyúkszemek nagyjából borsószem nagyságúak, enyhén kiemelkednek a bőr felületéből, a szerkezetük pedig kúpos, a kúp csúcsa a láb belsejébe mutat. Ez a "csúcs" irritálhatja az érzékenyebb belső szöveteket, idegeket, amennyiben a tyúkszem külső részét nyomás éri. A tyúkszem és a bőrkeményedés egyaránt komoly fájdalommal, kellemetlenséggel járhat.
A nem múló bőrkeményedést a pedikűrös is eltüntetheti
Hogyan kezelhetjük ezeket?
A bőrkeményedéseknél, tyúkszemeknél nagyon fontos, hogy időben kezdjük el a kezelésüket, vagyis rendszeresen vizsgáljuk át a lábunkat, keressünk a kezdődő bőrhibákra utaló jeleket, és az elhalt hámsejteket (melyek összegyűlve, összetömörülve bőrkeményedést okoznak) távolítsuk el.
Tudjon meg mindent, kattintson Betegségek A-Z-ig rovatunkra!
A szódabikarbónás lábfürdő nemcsak puhítja a bőrt és segíti fellazítani az elhalt hámsejteket, hogy azok könnyebben eltávolíthatóak legyenek, de emellett szagtalanít és frissít is. Keverjünk el 3 evőkanál szódabikarbónát egy lavór meleg vízben és áztassuk ebben a lábainkat legalább 15 percig. A bőrkeményedéseket közvetlenül is kezelhetjük a szódabikarbón ával: keverjünk 2-3 evőkanál szódabikarbónából és némi vízből sűrű pasztát, majd ezzel masszírozzuk át az érintett területeket.
Erős kamillateát is keverhetünk a lábáztató vízhez, ez nyugtató, szagtalanító hatású, emellett enyhén szárítja a bőrt és megakadályozza az izzadást, így csökkenti annak az esélyét, hogy a lábunk kidörzsölődjön. A tea megszínezheti a lábunk bőrét, de ettől nem kell megijedni, könnyen el is távolítható.
Az almaecet enyhén szárító és hámlasztó hatású, emellett antimikrobális tulajdonságai is vannak, így nemcsak sikeresen puhíthatjuk vele a bőrkeményedéseket, de a későbbi fertőzéseket is megelőzhetjük. Mártsunk egy vattapamacsot almaecetbe , majd tegyük az érintett területre, lehetőleg egész éjszakára hagyjuk rajta (rögzítsük például ragtapasszal), reggel pedig habkővel óvatosan dörzsöljük át a bőrkeményedést, hogy az elhalt hámsejtektől megszabaduljunk.