Természetesen, ha komolyabb egészségügyi gondunk van, vagy a panaszok hosszan elhúzódnak anélkül, hogy az állapotunkban pozitív változás következne be, mindenképpen keressük fel az orvosunkat! A házi gyógymódok hatásosak ugyan, de nem helyettesíthetik a szakszerű kezelést!
Fejfájás
A stresszel összefüggő fejfájás jellemzője, hogy a nyakunkban, illetve a fejünkön lévő izmok megfeszülnek, begörcsölnek, ez pedig akadályozhatja a véráramlást. Ennek következménye a jellegzetes, doboló fejfájás. A migrénnel szemben, mely főleg a fejünk egyik oldalán jelentkezik, a stresszes fejfájás az egész fejet érintheti. A görcsök megelőzésére érdemes magnéziumban gazdag ételeket fogyasztani, például spenótot, olajos magvakat, sajtféléket vagy hüvelyeseket. Ha érezzük, hogy eluralkodik rajtunk a stressz, próbáljunk meg egy kicsit elvonulni. Keressünk egy csendes, sötét helyet, hallgassunk kellemes zenét és lélegezzünk mélyeket. Ha képesek vagyunk lazítani, akkor az izmaink is ellazulnak!
Milyen panaszokra alkalmazható?
Gombás fertőzés
Élete során a legtöbb nő legalább egyszer találkozik a hüvelygomba kellemetlen tüneteivel, a viszketéssel, a fehér váladékozással. Sok hölgynél azonban a gombás fertőzés évente akár több alkalommal is visszatérhet. A legtöbben vény nélkül kapható krémekre, kúpokra esküsznek, azonban ezek időnként kevésnek bizonyulhatnak. A gombás fertőzés ellen érdemes rendszeresen olyan ételeket fogyasztani, amelyekben jótékony hatású baktériumok vannak, például joghurtot vagy savanyú káposztát. A kókuszolajnak és a fokhagymának szintén vannak mikrobaölő tulajdonságai. A bórsavas hüvelykúp hatékony lehet bizonyos mikrobatípusok ellen, de ennek alkalmazását érdemes megbeszélni egy nőgyógyásszal.
Orrfolyás
Az orrfolyásnak számos oka lehet, a leggyakoribbak közé tartozik a megfázás és az allergia. Ilyenkor az orr nyálkahártyája megduzzad és a váladéktermelődés is fokozódik a szervezetünkben megnövekedő hisztamin-szint miatt. A fermentált ételek, mint a joghurt, a savanyú káposzta vagy a miszó, fokozzák az immunrendszerünk működését, így csökkenthetjük a betegségek esélyét. Ha már be van dugulva az orrunk, kerüljük az édességeket és a tejtermékeket, ezek ugyanis fokozhatják a váladék termelődését. A sós vizes orröblítés évezredek óta alkalmazott módszer az orrdugulás ellen, melynek segítségével megszabadulhatunk a felesleges váladéktól, a pollenektől is, és a sós víznek enyhe fertőtlenítő hatása is van. Azoban ez az alapbetegséget nem szünteti meg!
Székrekedés
A székrekedést gyakran a szokásos rutinunk felborulása okozza: máshogy eszünk, kevesebbet sportolunk, egy utazásra készülünk vagy stresszesebb heteink vannak a munkahelyünkön. Minél tovább tart ez az állapot, annál súlyosabbá válhat a székrekedés, és annál nehezebb lesz megszabadulni tőle, ezért érdemes minél korábban tenni ellene. Az aloe vera-lé, a rostos almalé vagy a szilvalé segíthet beindítani az emésztésünket, egy evőkanál lenmagolaj lefekvés előtt pedig hozzájárulhat ahhoz, hogy könnyebben megszabaduljunk a salakanyagoktól. A hasi masszázs is javíthat az állapotunkon: feküdjünk a hátunkra, és óvatosan masszírozzuk meg az ujjbegyeinkkel a has alsó részét néhány percig, majd igyunk egy nagy pohár vizet. A megfelelő rutin és a jó étkezési szokások segíthetnek abban, hogy ne legyen székrekedésünk.
Afta
Az afta fájdalmas, apró hólyagokként jelentkezik a szájban, általában valamilyen irritációt követően (például ha megharapjuk a szánk belső felét), de könnyen kiválthatja a megjelenésüket a stressz is. A legtöbb esetben az afta pontos okát nem lehet meghatározni. A rendszeres joghurtfogyasztás segít egészséges baktériumflórát fenntartani a szájunkban, így kisebb az esélye annak, hogy olyan kórokozók szaporodjanak el, melyek irritációt okozhatnak. Kerüljük a fűszeres vagy túl savas ételeket, a citrusgyümölcsöket, a cukros üdítőket, melyek ronthatják az afta állapotát.