A legjobb gyógynövények gyomorfájásra
Érdemes kihasználnunk a gyógynövények erejét. A gyógyteákat ihatjuk evés előtt vagy után, javíthatjuk velük a tápanyagok felszívódását, csökkenthetjük a kellemetlen tünetek (például a fokozott gázképződés, a gyomorégés vagy a reflux) megjelenésének rizikóját, de azt is biztosíthatjuk, hogy az elfogyasztott táplálék gond nélkül haladhasson végig az emésztőcsatornán.
Szintnén népszerű gyógynövény a borsmenta, melyet főleg akkor érdemes bevetni, ha egy-egy nagyobb lakoma során túlterheltük a gyomrunkat. A hányingert, a rosszullétet és a puffadást is említi a borsmenta, ha azonban gyomorégéssel vagy refluxbetegséggel küzdünk, legyünk óvatosak. A borsmenta ugyanis irritáló lehet, és éppen az ellenkező hatást válthatja ki, mint amelyiket szeretnénk.
Nyugtassuk a gyomrunkat gyógynövényekkel!
Ha a puffadással, fokozott gázképződéssel, hányingerrel vagy rosszulléttel küzdünk, a citromfűteát is kipróbálhatjuk. Ez ráadásul nyugtató hatású is egyben, emellett jóval kíméletesebb a gyomor nyálkahártyájához, mint a borsmenta, így azok is kipróbálhatják, akik a borsmentára rosszul reagálnak.
Gyomornyugtató hatásairól híres a kamillatea , ezért ha hasfájással, hányingerrel, hasmenéssel együtt jelentkező betegségünk van, a kamillatea gyors enyhülést hoznak. Akkor is érdemes kamillateát inni, ha szeretnénk javítani a tápanyagok felszívódását. A kamilla nyugtató hatású, és a pihentető alvásban is segíthet.
A máriatövisből készült gyógyteát elsősorban azoknak ajánljuk, akik gyakran fogyasztanak zsíros ételeket. A máriatövist ugyanis a máj gyógynövényének tartják, serkenti annak működését, fokozza bizonyos emésztőenzimek kiválasztását is. Akkor is támogathatjuk a máj munkáját a máriatövissel, ha egy-egy alkalommal túl sok alkoholt fogyasztottunk.