Hasznos drogok?

A drog szó alapvetően nem kábítószert jelent, a drogista sem keverendő a drogossal, és az egyre népszerűbb fitoterápia sem valamiféle elvonókúra. Az újra egyre népszerűbb "szelíd gyógymódok", a gyógynövények világába szeretnénk elkalauzolni az olvasót.

Napjainkban a természetes orvoslás - így a gyógynövények és teáik alkalmazása - reneszánszát éli. Egyre többen használják ezeket az ún. szelíd gyógymódokat nemcsak a már kialakult betegségek gyógyítására, hanem azok megelőzésére, vagyis az egészségmegőrzésre is. Szinte mindegyik női magazinban találhatunk egy-egy hasznos tippet a gyógynövények alkalmazására pl. feszültségoldáshoz, meghűlésre, bőrápolásra stb.

Magyarország flórája igen gazdag gyógynövényekben, melyek gyűjtésére, feldolgozására egész ágazat létesült. Számos fajt termesztenek, a kereskedelmi forgalomban lévő gyógynövények skáláját a külföldről behozott növények is szélesítik.

A gyógynövények általában nem egészben kerülnek felhasználásra, hanem csak a hatóanyagot tartalmazó (ill. legnagyobb mennyiségben tartalmazó) részüket, pl. virágzatukat, gyökerüket, levelüket alkalmazzuk. A gyógynövénynek azt a részét, ami a hatóanyagot tartalmazza drognak nevezzük. (A drog szó használata önmagában félreértésre adhat okot, ezért helyesebb a növényi drog kifejezés.) A gyógynövény-drogok általában szárított formában, önmagukban, illetve más növényi drogokkal együtt, teakeverék formájában kaphatók.

A gyógynövények alkalmazásával kapcsolatosan mindenekelőtt fontos eloszlatni azt a tévhitet, mely szerint nincsenek káros mellékhatásaik, tehát gond nélkül fogyaszthatók. A legtöbb esetben ez valóban így igaz, biztonságos alkalmazásukhoz azonban fontos felhívni a figyelmet néhány lényeges kérdésre. Bizonyos gyógynövények (pl. a fészkesvirágzatúakhoz tartozó kamilla, cickafark stb.) arra érzékeny személyeknél allergiás tüneteket válthatnak ki (a rettegett parlagfű szintén a fészkesvirágzatúakhoz tartozik). A túladagolás veszélye az enyhe hatású gyógynövény-drogoknál viszonylag ritkán áll fenn, azonban az utóbbi években számos drogot vontak ki a forgalomból, mivel ezek nagy mennyiségben vagy tartósan alkalmazva toxikusak lehetnek. Ilyen például a népgyógyászatban használatos, és hosszú ideig ártalmatlannak tartott martilapu levele, melynek mérgező alkaloidja nagy mennyiségben májkárosodást okozhat. A gyógynövénykutatás fejlodésével egyre több gyógynövény-drogról bizonyosodik be, hogy a szintetikus gyógyszerekhez hasonlóan kedvezőtlenül befolyásolhatják a velük együtt szedett egyéb gyógyszerek hatását. A fogyókúrás teakeverékekben gyakran alkalmazott hashajtó hatású drogok, és a nyugtató hatású orbáncfű fogyasztása előtt mindenképpen érdemes kikérni az orvos vagy gyógyszerész tanácsát, valamint figyelmesen elolvasni a csomagoláson lévő tájékoztatót.

A fitoterápia - vagyis a gyógynövényekkel folytatott kezelés - iránt érdeklődők számára legegyszerűbb és legkényelmesebb megoldás a gyógynövény-drogok megvásárlása. A gyógyszertárakban és gyógynövény-szaküzletekben széles a választék, egy-egy növényi drogot különböző márkanevekkel is megtalálhatunk, emiatt gyakran az árak is eltérnek. Mégsem ajánlott ezeket a termékeket piacon vagy utcai árusoknál beszerezni, ugyanis gyakori a hamisítás, az alacsonyabb ár hátterében pedig sokszor a minőségi követelmények, s a betartásukkal járó költségek lespórolása áll. A legbiztonságosabb megoldás tehát, ha az alkalmazni kívánt gyógynövény-drogot patikákban vagy drogéria szaküzletekben vásároljuk meg, itt ugyanis egyrészt szakemberek (gyógyszerészek, szakasszisztensek, drogista képesítéssel rendelkező eladók) adnak felvilágosítást, másrészt ellenőrzött a termékek eredete.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Manapság igen nagy népszerűségnek örvendenek a különböző, általában kínai eredetű fogyókúrás teakeverékek, melyeket előszeretettel hamisítanak. Sok készítmény dobozára is rákerült a felirat: "Vigyázat, hamisítják!". Ezek a hamis termékek nem járják végig az engedélyezéshez szükséges (sokszor hosszú és költséges) utat, ezért minőségük is ellenőrizetlen. Előfordul, hogy nem tartalmazzák a hatáshoz szükséges gyógynövényeket, de az is megeshet, hogy a megengedettnél nagyobb mennyiséget tartalmaznak bizonyos növényi drogokból. Így az a jobbik eset, ha a várt hatás elmarad, súlyosabb probléma, hogy alkalmazásuk egészségkárosodáshoz is vezethet.

Hamisítás sok más, leginkább drága és nehezen beszerezhető gyógynövény-drog esetében is előfordulhat, ezért vásárlás előtt célszerű néhány dolgot ellenőrizni.

A csak egyféle gyógynövényt (pl. kamilla, menta, cickafark stb.) tartalmazó csomagolásokon a növényi drog pontos neve, mennyisége, a minőség megjelölése és lejárati ideje mellett szerepelnie kell a drog vizsgálati számának. Mivel hazánkban a gyógynövények minősítését hatósági jogkörrel a Gyógynövény Kutató Rt. végzi, ezért a vizsgálati szám a GYNKI rövidítést és általában az évszámot is tartalmazó számsorból áll (pl. GYNKI B 14/96 MSZ I.o.). Hamisítás gyanúja esetén ajánlatos egy telefonhívással ellenőrizni a vizsgálati szám tényleges létezését. Az is megeshet, hogy a hamis termék csomagolásán az eredeti készítmény valóban létező vizsgálati számát alkalmazzák, ebben az esetben ez a megoldás nem célravezető. Ilyenkor inkább ne használjuk fel a gyanús gyógynövényt.

A többféle növényi drogot tartalmazó teakeverékek, melyek nevéből általában hatásukra is lehet következtetni (pl. emésztést elősegítő teakeverék, nyugtató teakeverék stb.) a "gyógyszernek nem minosülő gyógyhatású készítmény" kategóriába tartoznak. Ezen teakeverékek forgalomba hozatalának engedélyezését az Országos Gyógyszerészeti Intézet végzi, így a csomagolásnak az ún. OGYI engedély számot (pl. OGYI-078/1988) feltétlenül tartalmaznia kell. Ha biztonságos forrásból származik a teakeverék, akkor is olvassuk el a csomagolásán lévő tájékoztatót, mivel a gyógyteák alkalmazásának is lehetnek ellenjavallatai (pl. bizonyos krónikus betegségek, tartós gyógyszerszedés stb.). A használati utasítást pedig feltétlenül tartsuk be!

A vállalkozó kedvűek maguk is gyujthetik a felhasználni kívánt gyógynövényeket, mivel hazánkban sok faj vadon terem. Ilyenek például a fekete bodza, a hársfa, a gyermekláncfű, a kamilla stb. A gyűjtéshez mindenekelőtt szükséges az egyes növények biztonságos felismerése, a bolti dobozokban ugyanis általában csak valamely részük található, szárított formában. Az sem árt, ha tudjuk, hogy sok gyógynövényfaj védett (pl. tavaszi hérics, illatos hunyor), s gyűjtésük igen kellemetlen következményekkel járhat. Fontos jól megválasztani a gyűjtés helyét és idejét. Nagy forgalmú utak mellett, vagy vegyszerekkel kezelt mezőgazdasági területek közelében ne gyűjtsünk növényeket, a bennük felhalmozódott anyagok ugyanis egészségkárosító hatásúak lehetnek. A gyűjtés időpontjának meghatározásához legfontosabb szempont, hogy mikor legmagasabb a növény (vagy egyes részeinek) hatóanyagtartalma. Általános szabály, hogy a gyűjtést száraz időben végezzük. A virágokat vagy virágzatokat teljes kinyíláskor, a leveleket pedig teljesen kifejlett állapotban szedjük. A gyökereket kora tavasszal vagy késő ősszel gyűjtsük.

A frissen szedett gyógynövényekről távolítsuk el a felesleges részeket és a szennyeződéseket (vízzel óvatosan le is öblíthetjük), majd napos, száraz helyen vékony rétegben terítsük ki száradni. Ha szabadban szárítunk, mindenképpen figyeljünk az időjárásra. A növények óvatos forgatása gyorsítja a folyamatot.

A gyűjtött vagy vásárolt gyógynövény-drogokat jól szellőző, száraz, hűvös helyen tároljuk. A tároláshoz megfelelőek a különböző textilzacskók, papírból készült zsákok, tasakok, zacskók, esetleg nedvszívó papírral bélelt fa vagy fémdobozok.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.