A kevert vagy hamis fajtamézet mindinkább arról lehet felismerni, hogy a színe teljesen halvány, íze jellegtelen, az ára pedig gyanúsan olcsó. Igen gyakran az is előfordul a hamis mézek esetében, hogy fogyasztásuk után kellemetlen utóízt hagynak a szájban. A folyékony állag és a kristályosodás nem döntő tényező: vannak mézek, amelyek igen hamar kristályosodnak, míg vannak olyanok, amelyek akár éveken át is tökéletesen meg tudják őrizni a folyékony állagukat. Nézzük, melyikre, milyen állag jellemző!
Akácméz: ha a címkén a legkedveltebb hazai mézfajta nevét látjuk, nagyon könnyű dolgunk van - az Mézmester.hu szakértőitől.
Napraforgóméz: a valódi napraforgóméz kristályai a repcemézzel ellentétben durvábbak, nagyobb szemcséjűek, ám mivel a repcénél jóval lassabban kristályosodó mézfajtáról beszélünk, ezt a tulajdonságát nem mindig használhatjuk beazonosításra. Van azonban egy jellemzője, amely viszonylag hamar megmutatja “valódiságát”: a napraforgóméz a fajtamézek között egyedülálló módon két fázisban kristályosodik, és már néhány hét tárolás után elkezdődik a sötétbarna árnyalatú felső folyékony rész, és az alsó, világos színű kristályos rész szétválása.
Vegyes virágméz: a vegyes virágmézek külalakját a bennük túlsúlyban lévő növények karakterisztikája határozza meg, de nagy általánosságban sötétebb árnyalatú, barnás-sárgás színű, közepes tempóban kristályosodó mézekről beszélünk. Könnyen összetéveszthetjük őket a napraforgómézzel, de a kétfázisú kristálysodás a vegyes virágmézekre nem jellemző (hacsak nincs bennük egy jó adag napraforgó is).
A ritkább fajtamézek beazonosítása
A hársfavirágméz, vagy hársméz az akácmézhez hasonlóan kedvelt és keresett méz, hasonló tulajdonságokkal: nehezen kristályosodik, így általában áttetsző, ám színe az akácénál sötétebb, a világossárgától a borostyánsárgáig változhat, a gyűjtés idejétől függően.
Az aranyvesszőméz, vagy szolidágóméz hazánkban fajtamézként nagy tisztaságban főként a Balaton környékén terem, hajlamos a kristályosodásra, színe pedig sötétebb árnyalatú.
A selyemfűméz, vagy ahogy a méhészek nevezik, vaddohányméz, az akácmézhez hasonlóan sokáig folyékony marad, színe is világos, ám ránézésre kevésbé csillogó, sokkal inkább matt beütésű.
A gesztenyeméz, vagy szelídgesztenyeméz állaga híg, kristályosodásra kevéssé hajlamos, színe pedig a borostyánsárgától a sötétbarnáig terjed.
A termelőtől vegyük!
Amennyiben jó minőségű, valódi mézet szeretnénk vásárolni, akkor csakis a termelővel kössünk üzletet. A nagyüzemekben végzett palackozás során ugyanis, sajnos előfordulhat, hogy a mézben lévő anyagok megsérülnek, így biológiai értékéből is veszíthet a méz. Ha közvetlenül a méz termelőjétől vásároljuk meg a mézet, úgy biztosak lehetünk benne, hogy magyar mézhez jutunk, hiszen egy kistermelő nem valószínű, hogy silány minőségű, külföldről származó mézzel kereskedik.