Ha a fájdalmas gyulladás csak a húgycsövet érinti, húgycsőgyulladásról beszélünk, ha a hólyag is gyulladt, hólyaghuruttal állunk szemben.
Általános tudnivalók
A betegség kórokozója általában mindkét esetben az Escherichia coli baktérium. A fájdalmas húgyúti gyulladások (urethritis és cystitis) jellemzően női betegségek. A nők húgycsöve rövid, így a baktériumok hamar mélyebbre hatolnak és el tudnak jutni a hólyagig. Ráadásul a nők esetében a húgycsőnyílás igen közel van a végbélnyíláshoz, így a baktériumok könnyebben átkerülhetnek a húgycsőnyílásra, onnan pedig a felsőbb húgyutakba.
Az életkor előrehaladtával a férfiak körében is egyre gyakoribb a hólyaggyulladás, mivel az életkorral járó prosztatanagyobbodás beszűkíti a húgycsövet és lelassítja a vizeletáramlást, így a kórokozóknak van idejük elszaporodni. Hasonló a helyzet a nők terhessége idején, amikor is a méh növekedése miatt megváltozik a hólyag fekvése, és a vizelet lassabban folyik át a húgycsövön.
Tünetek
A vizeletürítéskor jelentkező szúró fájdalom tipikus jel, de kísérheti égető érzés, állandó vizelési inger is. Ehhez járulhatnak még hólyaggörcsök és bizonytalan alhasi fájdalmak. A vizelet gyakran zavaros, erősebb szagú, mint máskor, és vérnyomokat tartalmazhat.
Orvoshoz kell fordulnunk láz, hidegrázás, hátfájás, hányás és rosszullét esetén azonnal, mert e tünetek vesemedence-gyulladásra utalhatnak. A természetes gyógymódok alkalmazása mellett akkor is forduljunk orvoshoz, ha 1-2 napon belül nem tapasztalható jelentős javulás, mert fennáll a veszély, hogy a baktériumok a hólyagból a húgyvezetéken keresztül átterjednek a vesemedencére. Lehetséges szövődmények: vesemedence-gyulladás, amely a vese leállásához is vezethet, valamint vérmérgezés.
Természetes gyógymódok
- Az alábbi növények közül válasszunk ki ötöt, és egyenlő arányban elkeverve készítsünk teát: aranyvessző, nyírfalevél, vízitorma, cickafark, kamilla, kerti sarkantyúka, vesetealevél (más néven macskabajusz, Orthosiphonstamineus), iglicegyökér, árvacsalán, zsurlófű. Naponta háromszor egy csészével igyunk meg, édesítőszer nélkül.
- Kamillás ülőfürdő: 1 marék kamillát öntsünk le forrásban lévő vízzel, szűrjük le, keverjük el az ülőfürdő meleg vízével, és 10 percig fürödjünk benne. Az ülőfürdő után alaposan szárítkozzunk meg, és azonnal öltözzünk fel melegen. Hasznos természetes gyógymód lehet az adalékanyagok nélküli meleg fürdő is, és a has meggymag párnával történő melegítése is.
- Megelőzésképpen érdemes szárított vagy friss tőzegáfonyát, vörös áfonyát fogyasztani, vagy gyümölcslé formájában inni. A tőzegáfonyalé íze finom, üdítő látvány és hatékony segítség húgyúti gyulladások esetén.
- Gyógyhatású készítmények: A húgyúti gyulladásokra kiválóak a medveszőlővel és aranyvesszővel, vagy a nyírfalevéllel, veseteával, kerti sarkantyúkával, iglicével készült, patikákban kapható kombinált szerek.
- Igyunk sok meleg vizet, 3-4 litert egész napra elosztva, hogy "kimossuk" a baktériumokat.
- Réteges öltözékkel tartsuk melegen a lábakat és az altestet (vastag zokni, vesemelegítő; nyáron szoknya helyett nadrág), ne üljünk hideg helyre.
- A betegség ideje alatt tartózkodjunk a nemi élettől.
- A kanapéra vagy az ágyba tegyünk melegítőpalackot.