Megelőzés jóval előbb
A legtöbben akkor esnek áldozatul valamilyen meghűléses megbetegedésnek, ha kifáradtak, keveset aludtak. Az immunrendszernek nagyon nagy szüksége van az elegendő alvásra. A legjobb megelőzés tehát a nyugodt alvás. A testedzés szintén jótékony. Nem kell félni a hidegtől, ha szervezetünket szaunával, sportolással hozzászoktatjuk a nagyobb hőingadozásokhoz. Természetesen a megfelelő vitaminellátás is nélkülözhetetlen.
Minden felkészültség ellenére is megesik, hogy megfertőződünk, és kitörni készül rajtunk valamilyen náthás nyavalya.
Hogyan keletkezik a megfázás?
Az orr- és garatnyálkahártyák minden egyes légvételkor folyamatosan szűrik a belélegzett levegő káros összetevőit, a porszemeket és a pirinyó kórokozókat. Ha szárazak vagy hidegek, - és ez bizony ősszel és télen a fűtött szobában, illetve a nyirkos hidegre kilépve gyakran megtörténik - nem tudnak tökéletesen működni. A belélegzett hideg levegő hatására ugyanis a nyálkahártya kapilláris vérerei összehúzódnak, hogy ezáltal itt is kevesebb meleget adjon le és veszítsen el a szervezet. A csökkentett vérellátás következtében az ellenálló-képességért felelős sejtek sem jutnak el kellő számban a kihűlő területre, ahol aztán a kórokozók könnyebben megtelepednek. A felfázás, a lábról való áthűlés is azért jár hasonló eredménnyel, mert bárhol fázik a test, mindenhol igyekszik csökkenteni a hőleadást, és a nyálkahártyák nem csak a közvetlen kihűlésre reagálnak úgy, hogy ott helyben összehúzódnak a hajszálerek, hanem tőlük távoli területen érzett hidegre is. A szervezet nagyon "együttérző"! Ráadásul álmosan, kialvatlanul is fázunk, didergünk.
Késő bánat?
Az orrviszketés és az annak nyomán beinduló tüsszögés mind-mind azt szolgálják, hogy valamiképpen mégis megszabaduljunk a kórokozóktól. Ha ez nem sikerül, a nyálkahártya megduzzad, és megnövekedett váladéktermeléssel próbálja kitessékelni, leöblíteni a hívatlan vendégeket, de ez már a nátha, amikor az orr folyni kezd. Tehetünk-e valamit, még ez előtt, amikor még csak viszket, és épphogy dagadni kezd a garattájék? Többnyire ilyenkor már belenyugszik az ember a kéthetes prüszkölésbe, torokfájásba, de talán túl korán adjuk föl.
Ilyenkor még azért érdemes megpróbálni egy s mást, és tagadhatatlan, hogy szinte ahányan vagyunk, annyi a beváltnak mondott módszer.
Segítsünk a nyálkahártyáknak
A legtöbb, amit tehetünk, hogy megpróbálunk segíteni a szervezetnek abban, amit amúgy is tesz, vagy legszívesebben tenne. Tegyük félre bokros tennivalóinkat, és legalább a soron következő este feküdjünk le időben, hogy rendesen kialudjuk magunkat. Igyunk sok folyadékot, hogy a nyálkahártyákhoz is jusson bőven. Tartózkodjunk egyenletes melegben, hogy a nyálkahártyák is melegek maradjanak, és maximális védekezést tudjanak kifejteni.
Ha még nem nátha, hátha....
A gyógyhatású készítmények közül fogyaszthatunk olyanokat, amelyek a kiegyensúlyozott vitaminellátást segítik, és amelyek segítenek kiirtani a garattájékról a kórokozókat. A gargarizáló cseppeket és a szopogatós fertőtlenítőtablettákat is választhatjuk. Számításba jönnek a meghűlés elleni gyógyteák is.
Hogy kinek mi válik be, az nagyon egyéni lehet.
Tisztáznunk kell egy régi házi szerhez kötődő félreértést is. A "kalapkúra", azaz az alkoholos italok nem gyógyítanak, nagy mennyiségben fogyasztva pedig kifejezetten károsak megfázás esetén is. Igaz, hogy a tömény alkoholos italok fertőtlenítő hatásúak, de nem dózisfüggően, mivel külsőleg és lokálisan hatnak! Nem javasoljuk fogyasztásukat, nehogy valaki elveszítse a kontrollt. Akik tudják, hogy nem tudnak mértékkel inni, azoknak tilos fogyasztani. Legfeljebb egyetlen korttyal lehet érdemes gargarizálni - ez a hatás eléréséhez elég is -, és utána célszerű kiköpni.
Aki megteheti, egyen jó sok fokhagymát, ami természetes antibiotikumot tartalmaz.
Garancia nincs rá, de igenis, olykor vissza lehet szorítani a kezdődő torokfájást, meg lehet úszni a náthát.