A rendszeres mozgás nagyon fontos
Nem lehet eleget hangsúlyozni a rendszeres mozgás fontosságát. A Rush Egyetem kutatása szerint a gének és a környezet is hatással van arra, hogy izmaink, illetve csontjaink idővel gyengülni kezdenek, ami miatt egyre inkább nehezünkre esik a fizikai aktivitás. Ez ellen nagyon sokat lehet tenni rendszeres sporttal. Heti 150 perc közepes intenzitású mozgás segít, hogy a szívünk erős maradjon. A jóga , illetve a hasonló, erőnlétet és hajlékonyságot adó mozgásformák támogatják, hogy a csontjaink és a vázizomzatunk is egészséges maradjon. A mozgást semmilyen életkorban nem késő elkezdeni, viszont érdemes hozzá személyi edző segítségét kérni.
Nem mindegy, mit eszünk
Természetesen az sem mindegy, hogy mit eszünk - a megfelelő táplálkozás segít, hogy egészséges legyen a testsúlyunk, az emésztésünk, a csontjaink, az izmaink, az agyunk és az idegrendszerünk. Figyeljünk rá, hogy mindig kerüljön a szervezetünkbe elegendő rost , és mértékletesen fogyasszunk zsíros húsokat, tejterméket és édességet!
Megfelelő folyadékbevitel
Nagyon fontos odafigyelni a megfelelő folyadékbevitelre is. Ez különösen az idősebbekre igaz, akiknél néha a szomjúságérzet lecsökkenhet, ami miatt sokkal később veszik észre, hogy dehidratáltak.
Ezért fontos a D-vitamin
Érdemes rendszeresen ellenőriztetni a szervezetünk D-vitamin-szintjét. A tápanyaghiányból fakadó egészségügyi problémák, mint a csontritkulás , a vashiány, a vitaminhiány, a fehérjehiányos táplálkozás egyre gyakoribbak, ahogy idősödünk. Az egyik leggyakoribb hiánybetegség a D-vitamin-hiány. Ez a vitamin kell a csontok és az immunrendszer egészségéhez is, hiányában pedig sokkal gyakoribb a fáradékonyság, illetve a depresszió és a csontritkulás.
Ne öngyógyszerezzünk!
Arra is figyeljünk, hogy semmiféle gyógyszert ne szedjünk úgy, hogy az orvosunk nem tud róla. Amit pedig esetleg rendszeresen szednünk kell, arról tájékozódjunk alaposan, legyünk tisztában a mellékhatásokkal! Bizonyos gyógyszerek, mint a vérnyomásgyógyszerek, anitdepresszánsok, illetve antihisztaminok gyakori mellékhatása a csökkent energiaszint. Ha ezt tapasztaljuk, egyeztessünk orvosunkkal a gyógyszercseréről vagy az adagunk módosításáról!
Alvási ritmus
Idősebb korban kiemelten fontos, hogy legyen egy beállt alvási ritmusunk, amelytől nem térünk el hétvégén sem. Alvás közben regenerálódik a szervezet, de mivel ez a folyamat egy idősebb embernél már lassabb, elengedhetetlen hozzá a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás. Ha nem alszunk jól, illetve sokat vagyunk fáradtak, mindig jelezzük az orvosunknak.
Orvosi vizsgálatok
Nézzünk utána, hogy az életkorunknak megfelelően milyen éves orvosi kontrollvizsgálatokra van szükségünk, és ezekre az alkalmakra mindig menjünk is el. Ezzel számos olyan betegség kialakulását megelőzhetjük (vagy meggyorsíthatjuk a gyógyulást), amely hatással lehet az energiaszintünkre.
Járjunk társaságba!
Járjuk minél többet társaságba, mivel nemcsak fizikailag és szellemileg, de társadalmilag is érdemes aktívnak maradni. Kutatások igazolják, hogy akiknek van valamilyen hobbijuk, amelyet rendszeresen gyakorolnak, idősebb korukban elégedettebbek, ritkábban lesznek depressziósak, és általánosságban is jobb az egészségi állapotuk.
Forrás: care2.com