Az illóolajokat különböző módon használhatjuk fel a bőrünk, hajunk megszépítésében, például keverhetjük őket testápoló krémekbe, masszázsolajokba, készíthetünk a segítségükkel ápoló fürdővizet, de samponba is tehetjük őket. Azonban nem árt némi óvatosság: sok olaj irritáló hatású lehet, ha közvetlenül kerül a bőrre!
Az olajos arctisztítást bármely bőrtípusnál (még a zsírosodásra hajlamosnál vagy a problémásnál is) alkalmazhatjuk, mert az olajok ápolják, hidratálják, tonizálják a bőrünket, ellátják azt a szükséges tápanyagokkal és kiegyensúlyozó hatással is bírnak. Az olajos arctisztítás során az olajat bemasszírozzuk az arcbőrbe, ez egyrészt felpezsdíti a vérkeringést, másrészt a pórusok tisztításában is nagy szerepe van.
A megfelelő illóolajokat az arckrémünkbe is keverhetjük, ezzel is hatékonyabbá téve azok összetételét. Az illóolajok rendszeres használatával csökkenthetjük a bőrproblémák megjelenésének rizikóját, serkenthetjük a bőr öngyógyítási folyamatait, megakadályozhatjuk a hegképződést, feszesebbé és frissebbé tehetjük az arcot, emellett pedig a fáradtsággal és a stresszel összefüggő tüneteket is enyhíthetjük.
Száraz, érzékenységre hajlamos vagy irritált arcbőrre használjunk kamilla, levendula, neroli vagy szantálfa illóolajat. A zsíros bőr ápolásában a ciprus, a boróka, a geránium lehet a segítségünkre, a problémás bőr nyugtatásában pedig az eukaliptuszt, a varázsmogyorót, a teafaolajat érdemes bevetni. Ha érett a bőrünk, és a ráncok ellen is szeretnénk harcolni, akkor szantálfát, pacsulit vagy rózsát próbáljunk ki. A normál bőrűek bármilyen illóolajat vagy akár olajkeveréket is alkalmazhatnak. Ezeket az illóolajokat természetesen nemcsak az arckrémünkhöz adhatjuk vagy az arc masszírozására használt olajba keverhetjük, a test ápolására is ugyanúgy megfelelnek.
Az illóolajok megerősíthetik a hajunkat, csökkenthetik a hajhullást és a zsírosodást, megakadályozhatják és gyógyíthatják a korpásodást, enyhíthetik a fejbőr viszketését is. A megfelelő illóolajokat keverhetjük illatanyag nélküli, semleges samponba, balzsamba (50 milliliter samponhoz vagy balzsamhoz 25 csepp illóolajat számoljunk), ezeket használat előtt nagyon alaposan rázzuk össze.
Készíthetünk pakolást is: egy evőkanál olíva- vagy kókuszolajat óvatosan melegítsünk fel, majd ebbe keverjük bele az illóolajat vagy illóolaj-keveréket. Masszírozzuk be a fejbőrbe és oszlassuk el a haj egész hosszán. Tegyünk a fejünkre egy zuhanysapkát, tekerjük be egy törülközőbe, majd legalább fél órát hagyjuk hatni. Viszkető fejbőrre használjunk kamilla, levendula vagy cickafark illóolajat, korpás fejbőrre babérlevelet, bergamottot, rozmaringot, zsályát vagy teafaolajat. Normál hajra és fejbőrre alkalmazhatunk gerániumot, pálmarózsát, levendulát, ylang-ylangot vagy rozmaringot. Ha zsíros a hajunk, próbáljuk ki a ciprust, a grapefruitot, a borókát, a cédrust vagy a citromot. Ha pedig száraz, akkor a megfelelő illóolajok a szantálfa vagy a geránium.