A kelés általában bakteriális eredetű szőrtüszőgyulladás (a szőrtüsző a szőrszál keletkezési helye a bőrben), amely tágabb értelemben tályognak tekintendő. Kiváltója többnyire a Staphylococcus aureus baktérium.
Általános tudnivalók a kelésről
A kelés gyulladt, akár 2 centiméteres fájdalmas csomó, gennydugasszal. A közepéből kiindulva kezd elhalni körben a szövet, és előbb-utóbb megjelenik a kelés. A genny rendszerint kifelé ürül, és a keletkező seb kis heggel gyógyul be. Ha azonban a kelést kinyomják, a genny gyakran befelé nyomódik, ami súlyosbítja a gyulladást és vérmérgezéshez vezethet.
A kelések kialakulásának kedveznek a szisztémás megbetegedések – a diabetes mellitus, a vesebetegségek, a túlságosan szűk ruházat, amely állandóan dörzsöli a szőrzetet, vagy a fertőtlenítés kihagyása borotválkozás után. A több szomszédos kelés összefolyását kelevénynek (karbunkulusnak) nevezik. Ezt rendszerint sebészeti úton kell eltávolítani.
A kelés tünetei
Piros, meleg és duzzadt, nyomásra fájdalmas bőrgyulladás utólagos gennygóccal. A természetes gyógymódokkal sokat javíthatunk az állapotunkon, azonban orvoshoz kell fordulnunk a kelevény kialakulásának gyanúja esetén, vagy nagyon fájdalmas és nagy kelés, láz esetén azonnal.
Lehetséges szövődmények: Ha a kelés az arcon található, fennáll egyéb fertőzések veszélye is, mert a genny átterjed az agy területére, ami agyhártyagyulladást okozhat.
Kelés természetes gyógymódjai
- Naponta többször kenegessük a kelést propolisz tinktúrával vagy teafa illóolajjal, de legfeljebb 2-3 napon keresztül.
- Naponta többször törölgessük át körömvirágból vagy nagylevelű csodamogyoróból és tölgyfakéregből készített, erős teába mártott vattacsomóval. Ehhez ½ marék növényt öntsünk le 50 ml forrásban lévő vízzel, hagyjuk kihűlni, szűrjük le, és tegyük egy jól záródó üvegbe. Minden napra készítsünk friss főzetet.
- A kelés megérintése után nagyon fontos az alapos kézmosás.
- A kelést ne nyomkodjuk!
- A napi egyszeri meleg borogatás elősegíti a kelés „beérését” és kifakadását. Ehhez 1 teáskanál őrölt görögszénamagot forrásban lévő vízzel keverjünk péppé, kenjük egy kisméretű steril gézlapra, és minél melegebben helyezzük néhány percre a kelésre.
- A természetes gyógymódok segítenek, azonban a legjobb megelőzés az erős immunrendszer, amely gyorsan megsemmisíti a kis bőrsérüléseken keresztül behatoló baktériumokat. Növelhetjük ellenálló képességünket és a kiválasztást kasvirág, nyírfalevél, csalán és gyermekláncfű egyenlő arányú keverékéből készült teával. Vigyázzunk, ez a tea szívbetegség, vesegyengeség esetén nem alkalmazható.
Forrás: Aruna M. Siewert: Növényi antibiotikumok - A természet titkos fegyverei