A hőségben, különösen a párás melegben olyan élelmiszerek is gyorsabban romlanak, amelyek egyébként az év többi részében nem igényelnek hűtést – hívta fel a figyelmet Facebook-posztjában az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer.
Mi legyen a pékáruval?
Ahogy az a német ÖkoTest cikkében is olvasható, kánikula idején célszerű lehet kenyeret, a zsemlét, valamint az egyéb pékárukat is hűtőbe tenni. Ezeket azonban csak rövid ideig szabad hűteni, ugyanis kiszáradnak és elveszítik az ízüket a fridzsiderben.
A növényi olajok a hűvöset kedvelik
A növényi olajok gyorsabban megromlanak, ha hő, fény és oxigén éri őket. Ezeket a termékeket tehát mindig jól lezárva kell tárolni, mégpedig egy sötét és hűvös helyen. Emiatt a hűtőszekrény tulajdonképpen egy tökéletes hely az étolajok, különösen a többszörösen telítetlen zsírtartalmú, hidegen sajtolt olajok számára – mint amilyen például a lenolaj is –, ezek ugyanis gyorsabban avasodnak.
Néhány étolaj lehűtve ugyan zavarossá, viszkózussá válhat, ez azonban nem jelent minőségromlást, és ezek a »tünetek« elmúlnak, amint az olajok kikerülnek a hűtőből” – jegyezték meg.
A csoki inkább olvadjon, a magvak viszont hűthetőek
Sokan a csokoládét is a hűtőbe teszik a kánikula idején, hogy ne olvadjon teljesen szét az édesség. A szakértők azonban ezt nem javasolják, hiszen a minőségi csokoládé összetett ízei nem tudnak igazán kibontakozni a hidegben, a hűtőben keringő szagokat ugyanakkor hajlamos felvenni a termék. „A hámozott magvakat ugyanakkor feltétlenül érdemes a hűtőben tárolni, mert magas zsírtartalmuk miatt ezek gyorsan avasodnak” – tették hozzá.