A kutatásban összesen 47 klinikai vizsgálat adatait vetették össze (ezekben közel 3500 alany szerepelt), és úgy találták, a meditációnak jótékony hatása van a depresszióra és a szorongásra, emellett pedig a fájdalmat is csökkentheti. A kutatás eredményeit a című szaklapban ismertették.
"Úgy találtuk, a meditáció gyakorlása csökkenti a pszichológiai stressz negatív hatásait" - mondta dr. Madhav Goyal, a Johns Hopkins Egyetem orvosprofesszora, a kutatás vezetője. "Ennek a bizonyítéknak a birtokában érdemes lenne sürgetni az orvosokat arra, beszéljenek a pácienseiknek a meditáció jótékony hatásairól .
Az eredmények ráadásul nagyon meggyőzőek: a meditáció hatásai és hatékonysága a gyógyszerekéhez hasonló - természetesen a kellemetlen mellékhatások nélkül, melyek sok embert visszatartanak attól, hogy gyógyszereket szedjenek.
A kutatásokat elemezve arra a következtetésre jutottak, hogy a "jelenre való tudatos koncentrálás" a leghatékonyabb (kevésbé hatékony az ún. transzcendentális meditáció). A szakértők azt is kiemelték, hogy a meditáció tanulható, gyakorolható és kellő türelemmel, odafigyeléssel bárki el tudja sajátítani.
Nem találtak azonban bizonyítékot arra, hogy a meditáció különösebben pozitív hatással lenne az általános jóllétre, a koncentrálóképességre, a függőségekre, az alvásra vagy a testsúlyra - ezt dr. Goyal azzal magyarázta, hogy sokkal mélyebb kutatásokra van szükség ezeken a területeken.