A medvehagymát már évezredek óta fogyasztják az emberek, az első bizonyítékok Dániából és Svájcból származnak. Az ehető leveleket sokféleképpen felhasználhatjuk, salátába, párolva, levesként és süteménybe (például pogácsába vagy muffinba) sütve. Fűszernövényként is érdemes kipróbálni, például pesto alapanyagaként (bazsalikom helyett), vagy túróba, vajkrémbe keverve.
A medvehagyma nemcsak az étrendünket teheti változatosabbá, de számos pozitív egészségügyi hatása is van. Javítja az étvágyat, fokozza az emésztőrendszer működését, C-vitamin tartalmának köszönhetően pedig jót tesz az immunrendszerünknek is. Az emésztőrendszerre gyakorolt hatásai miatt érdemes hasfájósoknak, székrekedésre vagy krónikus hasmenésre hajlamosaknak is rendszeresen fogyasztani.
Vérnyomáscsökkentő hatású, emellett lassítja a koleszterin lerakódását az érfalakon, így hatékonyan küzd az érszűkületet , akár halálos kimenetelű stroke-ot okozó plakkok ellen. A medvehagyma rendszeres fogyasztása csökkenti a koleszterinszintet, és hatékonyan hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez. A medvehagyma a népi orvoslás szerint a felsőlégúti betegségek megelőzésére és a már kialakult fertőzés tüneteinek enyhítésére is alkalmas.
A medvehagyma divatossá válásának veszélyei is lehetnek. A növény levelei ugyanis nagyon hasonlítanak más virágok leveleire, amelyek azonban emberi fogyasztásra alkalmatlanok, mérgezőek. Ezek közül a legismertebb a gyöngyvirág . A növények összetévesztésének minden évben van halálos áldozata Európában, ezért különösen óvatosnak kell lennünk, hogy hol szerezzük be a medvehagymát.