Az ausztrál kockamedúza a világ egyik legmérgezőbb állata. A tudósok régóta próbálják megfejteni, mitől olyan halálos a mérge és hogyan lehetne kifejleszteni az ellenszerét.
A mostani vizsgálatok során a tudósok emberi vérmintákon és egereken is tesztelték a medúza mérgének hatásait. Rájöttek, hogy a méreg apró lyukakat vág az emberi vörösvérsejteken, amiken keresztül nagy mennyiségű kálium távozik, ez pedig szívleálláshoz és azonnali halálhoz vezet. A című tudományos szaklapban megjelent kutatási eredmények szerint a vizsgálatok során egy cink-vegyület, pontosabban a cink-glükonát képes volt lelassítani a méreg vérsejt-roncsoló hatását, ezzel is növelve a méreggel beoltott egerek túlélési esélyeit.
A tudósok ugyanakkor fontosnak tartják megjegyezni, hogy az állatkísérletek sikeressége nem feltétlen jelenti azt, hogy a módszer embereknél is beválik.
"A kutatók több mint 60 éve próbálják megérteni, mitől tud olyan elterjedni és mitől olyan halálos az ausztrál kockamedúza mérge" - nyilatkozta Angel Yanagihara, a Hawaii Egyetem munkatársa. A mostani kutatási eredmények szerint a medúza mérge a káliumszint növelésével fejti ki hatását, de a cink-glükonát lelassíthatja a vérsejtek roncsolódását és növelheti az áldozatok túlélési esélyeit.