Mára eljutottunk odáig, hogy családi szinten nemhogy nem termelünk, hanem fel sem ismerjük azokat a növényeket, amelyeket a természet kínál szinte a lábunk elé; bemegyünk a boltba és megvesszük a más által előállított, többnyire importált alapanyagokat.
Amit pedig a természet ingyen ad, amellett szó nélkül elmegyünk, nem sejtve, hogy hasznos növény. Ehelyett vesszük és esszük a primőr, messzi tájakról hozott zöldségeket és gyümölcsöket, melyeket, ki tudja ki, mikor, és milyen vegyszerrel kezelt. Vagy választhatjuk a bioterméket, persze jóval drágábban. Hasznosabb lenne, ha magunk termelnénk meg a család számára szükséges zöldségeket-gyümölcsöket, azonban ez idő- és munkaigényes.
A vegyszermentesek , és az öngondoskodást is fejleszti gyűjtésük. Azonban az ezekkel kapcsolatos ismeretek lassan feledésbe vesznek. Sok, egyébként népszerű növény jóval többféleképp hasznosítható, mint amennyi felhasználási módja ismert a köztudatban.
Az erdők-mezők kincseinek fogyasztása nem elhanyagolható előnyt jelent a szerény anyagi körülmények között élőknek, hiszen ingyen juthat így vadzöldség-gyümölcs a konyhára, ezen alapanyagok beszerzése nem terheli a családi költségvetést. Aki megteheti, hogy minden zöldséget-gyümölcsöt megvásároljon annak is előnyös a vadnövények fogyasztása – mert így hazai, „bio” minőségű konyhai alapanyaghoz jut.
A vadnövények fogyasztásának, és a családellátó kertek újbóli létesítésének céljából a Kertészek és Kertbarátok Országos Szövetsége (KKOSZ) a Kauten Etnobotanikai Alapítvánnyal (KEA) együttműködve, a Földművelésügyi Minisztérium támogatásával indította Erdőkincse-Mezőmenza programját, amelyen keresztül további hasznos és részletes információt kaphat.