Az Index cikke szerint a modern aromaterápia egy francia kémikustól, az 1950-ben elhunyt René Maurice Gattefossétól ered, aki egyebek mellett az I. világháború során megsebesült katonákon is kísérletezett az illóolajokkal végzett gyógykezeléssel. Bár később az aromaterápia kissé háttérbe szorult, az 1990-es évektől ismét világszerte terjedni kezdett ismertsége. Ráadásul a kezdetben csak kényeztetésre használt illóolajokat egyre változatosabb gyógyítóeffektusokkal is elkezdték felruházni. Mindez odáig vezetett, hogy mára az aromaterápia egy évi 7,5 milliárd dolláros forgalmat jelentő üzletté nőtte ki magát, egy-egy nagyobb kiszerelésű termék ára pedig akár a 150 ezer forintot is elérheti a boltokban.
Joggal merül fel tehát a kérdés, hogy vajon mennyire alkalmas ez a típusú terápia bármilyen betegség megelőzésére vagy gyógyítására. Dr. Csupor Dezső, a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógynövény Szakosztályának elnöke rámutatott, hogy bár a növényekben található illékony vegyületek a légutakon vagy a bőrön keresztül jó hatékonysággal szívódnak fel, ezzel együtt a gyakorlati alkalmazás már jóval problémásabb. "Az illóolajok számos mikroba ellen hatásosak - az aromaterápiában azonban nem ezt a hatást igyekeznek kihasználni. Jóllehet, elvileg az alkalmazott illóolajok egy sor különféle hatást kifejthetnek az emberi szervezetben, az aromaterápiás alkalmazások töredéke esetén vannak csak bizonyítékok rá, hogy valóban kialakul (gyógy)hatás" - mondta el a szakember az Index kérdésére. Hozzátette továbbá, hogy gyakran olyan alacsony dózisban tartalmazzák ezek a készítmények az adott hatóanyagot, hogy reálisan nem is várható hatásos kezelés.
Egy 2015-ben publikált ausztrál tanulmány azt igyekezett felmérni, hogy milyen természetgyógyászati ágak működnek annyira megbízhatóan, hogy be lehessen venni őket az egészségbiztosítás körébe. Az ausztrál kormány megbízásából készített kutatás szerint az aromaterápia hatásosságára nézve két területen létezik hitelt érdemlő, bár nem túl erős bizonyíték: a szorongás oldásában és a fájdalomcsillapításban. Érdemes ugyanakkor azt is hozzátenni, hogy pont ezeken a területeken működik a legjobban a placebohatás. A tudomány szerint tehát összességében nincs bizonyíték arra, hogy az aromaterápia alkalmas lenne bármilyen betegség gyógyítására vagy prevenciójára, ezzel szemben számos hatására létezik kifejezett cáfolat.