Az idősödő szervezetben számos olyan változás következik be, amellyel magyarázható az öregedés folyamata. Ilyen jelentős változás az immunrendszer öregedése (immunosenescence), amelyet a fehérvérsejtek közé tartozó T-limfociták összetételének változásán tudunk nyomon követni. A folyamat során a perifériás keringésben az éretlen, valamint az aktivált T- és az ölő (NK) limfociták száma csökken, a memóriasejtek száma viszont növekszik- írja a gyógynövénylap.hu.
Részben ez az oka annak, hogy az idősödő szervezet az immunrendszer csökkenése miatt egyre fogékonyabb a fertőzésekre, a rosszindulatú, a gyulladásos és az autoimmun betegségekre, amelyek egyben a fő halálokok is az idősebb populációban. Az immunrendszer öregedésének lassításával, visszafordításával kapcsolatban merült fel a Pu-erh tea esetleges alkalmazása.
Az eddigi tanulmányok részben igazolták a testsúlycsökkentő, továbbá vérzsír-, koleszterin- és gyulladáscsökkentő hatást. Jelen hiánypótló tanulmány a Pu-erh öregedésgátló hatását vizsgálta. Az öregedés velejárója az immunrendszer csökkent működése, amely a limfociták összetételének változásán is tetten érhető. Ezért a vizsgálat során felgyorsult öregedésű egerek 28 napon keresztül Pu-erh vizes kivonatot adagoltak, a kontroll csoportnak a kivonat helyett desztillált vizet adtak. A kezelés után egy héttel az állatoktól vért vettek és a vérplazmában az bizonyos, az immunrendszer működéséről információt adó anyagok (citokinek) mennyiségét és a fehérvérsejteket vizsgálták.
Az eredmények azt mutatták, hogy a Pu-erh vizes kivonatát fogyasztó egereknél az éretlen, az aktivált és az ölő T-limfociták száma szignifikánsan megnőtt. Ezek az adatok arra utalnak, hogy a Pu-erh tea a limfociták számának emelésével támogatja az immunrendszert. A tartós, preventív célú teafogyasztás, bár örök fiatalságot nem ad, de különösen az idősebb korosztálynak a fertőzések, gyulladásos betegségek megelőzése céljából lehet előnyös.
Ha további gyógynövényekkel kapcsolatos cikkeket olvasna, kattintson a gyógynövénylap.hu -ra!