Ausztráliában a gyermekgyógyászati statisztika két esztendei, jól ellenőrizhető anyagáról készült tanulmányt közölt az szakfolyóirat. Alissa Lim és munkatársai kifejezetten a beteg gyerekek természetgyógyászati kezelésével kapcsolatos szövődményekről számoltak be. Hangsúlyozták, hogy sok szülő azért tartja kedvezőbbnek a természetgyógyászok által javasolt szereket, mert azok "természetesek", nem tartalmaznak mesterséges anyagokat, melyeket a gyógyszeripar állít elő és amelyek ezért egyesek szerint sok veszélyt jelenthetnek.
A vizsgált időszakban 46, természetgyógyászati kezelés során kialakult szövődményt jelentettek és ezekből négy eset a gyermek halálával végződött. A kutatók kiemelték, hogy a gyakorta súlyos szövődmények oka a tudományos gyógykezelésről a természetgyógyászati módszerre történő áttérés volt, nem ritkán a természetgyógyász tanácsára, máskor indokolatlan és egészségtelen étkezési szabályok bevezetése.
A mellékhatások oka 77 százalékában bizonyíthatóan az alternatív gyógykezelés volt, és az esetek közel felében a gyermekgyógyászok véleménye szerint a gyermek azért került veszélybe, mert a természetgyógyászati terápiáról nem tértek át a hatásos, tudományosan igazolt kezelésre.
Az Amerikai Gyermekgyógyászok Szövetsége ( AAP ) szerint egy szülőnek nem szabad csak azért bíznia egy kezelésben, mert az "természetes", ugyanis ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy veszélytelen is egyben. A szakemberek azt tanácsolják, hogy mindig kérjük ki a gyermekorvos véleményét, mielőtt elkezdünk egy új kezelést, és mindenképpen mutassuk meg neki azt a készítményt, amit a természetgyógyász javasolt, mert előfordulhat, hogy az kölcsönhatásba léphet egy már felírt gyógyszerrel.
"Nem szabad feltétel nélkül bíznunk az alternatív terápiákban" - írják. "A természetes gyógymódok biztonságosságát több kutatásnak kellene bizonyítania, és az sem garantált, hogy használni fog a gyermeknek."